Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çok seyahat eden mi, iyi eğitimli olan mı?
Çok seyahat eden mi, iyi eğitimli olan mı?
“Seyahatin Değeri” araştırıldı ve sık seyahat etmenin faydaları ortaya çıktı
Seyahat 21 Nisan 2016 - 09:20

Sık seyahat edenler, daha toleranslı, daha açık fikirli oluyor ve yabancı insanlara daha çok güveniyor. Seyahat sitesi momondo’nun yaptığı “Seyahatin Değeri” araştırması, sık seyahat etmenin insanları nasıl etkilediğini ortaya koydu.

Türkiye dahil 18 ülkeden yaklaşık 7 bin 300 kişinin katıldığı araştırmanın ilk sonuçlarına göre, seyahat etmek ciddi ölçüde daha toleranslı ve açık görüşlü olmamızı, başkalarına daha fazla güvenmemizi sağlıyor.

SEYAHAT, GÜVEN DUYGUSUNU GELİŞTİRİYOR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan momondo Halkla İlişkiler Müdürü Lasse Skole Hansen, “İnsanlara duyduğumuz güveni ve ne kadar açık fikirli olduğumuzu belirleyen birçok farklı faktör bulunuyor. Ancak örneğin ‘Çok seyahat eden mi, iyi eğitimli olan mı karşısındakilere daha fazla güven duyar?' sorusuna sorduğumuzda, çok seyahat etmenin güven duygusunu çok daha fazla pekiştirdiğini görüyoruz” diyor ve ekliyor: “Bu da çok seyahat etmek ile insanlara güvenmek arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor.”

Hansen, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Nitekim Stanford Üniversitesi'nin araştırması dahil, daha önce yapılan birçok akademik çalışma da insanların yabancılara karşı açık fikirli olmasıyla sık sık yolculuk yapmak arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Ancak hiçbiri momondo'nun araştırması kadar geniş kapsamlı ve doğrudan bu konuyu araştırmaya yönelik değildi. Bu raporda seyahatin pozitif etkisine ve çok önemli bir konu olduğuna inandığımız farklı kültürler arasındaki bariyerleri yıkabilme potansiyeline odaklanıyoruz. Küresel araştırmamıza katılanların neredeyse yarısı, beş yıl öncesine kıyasla günümüzde insanların yabancı kültürlere karşı daha az toleranslı olduğunu düşünüyor.”

KİLİTLERİ AÇIYOR, DUVARLARI YIKIYOR

“Seyahatin Değeri” araştırmasının sonuçlarını değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı ise şöyle konuştu: “Ünlü edebiyatçı Jorge Luis Borges, ‘Anlar' adlı şiirinde yaşamaya yeniden başlayabilseydi, daha fazla seyahat edeceğini söylüyor: “Seyahat ederdim daha fazla”, “Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim”, “Görmediğim bir çok yere giderdim”. Seyahat etmek, insanın kendini tanımasını sağladığı kadar, farklı insanları ve kültürleri tanımasına da vesile oluyor. Farklıkları keşfetmek insanların zihinlerindeki kilitleri açıyor, duvarlarını yıkıyor ve meraklarını kamçılıyor. İşte bu nedenle, seyahat eden kişinin bilgisi, hoşgörüsü ve iletişim becerileri gelişiyor.”

Araştırma hakkında:

“Seyahatin Değeri” araştırması, Türkiye, Avustralya, Brezilya, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Meksika, Norveç, Portekiz, Rusya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD'de, toplam 18 ülkeden, her bir ülkeden 400 katılımcı olmak üzere toplam 7 bin 292 kişi ile gerçekleştirildi. Veri toplama şirketi Cint'in gerçekleştirdiği araştırmada katılımcılar, demografik olarak cinsiyet, yaş ve bölgelere göre temsil ediliyor.