Corona vakası görülmeyen yaylada yaşıyorlar

Rize'de 17 günlük tam kapanma öncesi yaylalara çıkanlar, doğanın içerisinde izole oluyor. İkizdere ilçesinde corona virüsü vakası görülmeyen Petran Yaylası'nda ise yaz-kış yaşayanlar,  bağ ve bahçe işleri ile vakit geçiriyor. Yöre halkı, maskeli birileri geldiğinde unuttukları coronayı hatırladıklarını söylüyor.

Corona vakası görülmeyen yaylada yaşıyorlar

Corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan 17 günlük tam kapanma kararının ardından Rize’de kentten kırsala çıkışlar başladı. Kırsal mahallelerde ve yaylalarda evleri olanlar, doğanın içerisinde izole oluyor, bağ ve bahçe işleri yaparak vakit geçiriyor.

İkizdere ilçesinde doğal güzelliği ile öne çıkan ve corona vakası görülmeyen Petran Yaylası’ndaki ahşap evlerinde kalanlar, komşuları ile temas sağlamadan temiz havanın keyfini çıkarıyor. Yaz-kış yaylada yaşayanlar, kısıtlamadan etkilenmiyor, arazide çalışmayı sürdürüyor.

“CORONAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Fatma Havuz kapanma döneminin kendilerini etkilemediğini belirterek “Sabah kalkıyoruz hayvanlarımızla uğraşıyoruz, sonra bağ bahçe işleri yapıyoruz. Bu güzel havanın keyfini çıkartıyoruz. Coronayı düşünmüyoruz. Dışarıdan gelenler olursa da yanlarına gitmiyoruz” dedi.

Ayşe Kahraman ise “Televizyonlarda marketlerdeki kalabalıkları görüyorum üzülüyorum. Köylere gelsinler, inek bakar tavuk kışlarlar, doğa ile buluşup zaman geçirirler. Burada her şey doğal. Dışarıdan gelen olursa yüzünde maske gördüğümüzde unuttuğumuz coronayı hatırlıyoruz” diye konuştu. (DHA)