Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cumhuriyet Dönemi’nin tanığı tarihi Sakarya Köprüsü
Cumhuriyet Dönemi’nin tanığı tarihi Sakarya Köprüsü
Cumhuriyet Dönemi'nin ilk başlarında Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya tarafından “Bizzat Atatürk’ün emriyle” yaptırıldığı ifade edilen Sakarya Köprüsü, 1936-37 tarihinde 93 bin liraya inşa edilmiş. 
Seyahat 12 Nisan 2019 - 15:26

1934 Temmuz’da karayolu ile Bolu üzerinden Adapazarı'na gelirken, şimdi Kumköy yakınlarında bulunan ahşap Tavuklar Köprüsü’nden geçen Atatürk'ün, köprünün yetersizliğini görüp, “sağlam ve güvenli beton bir köprünün inşası” emrini vermiş olması buranın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

108.60 metre uzunluğunda, 4.80 metre genişliğindeki köprü 93.000 lira harcanarak betonarme bowstrink tipinde inşa edilmiş.

Her biri 35 metre açıklığında üç ayağa sahip köprünün, 1970'lere kadar bölgede sıkça rastlanan su baskınlarına karşı da fevkalade dayanıklı olduğu görülmüş.

Köprüye; 1530 tarihli haritada varlığı görülen bitişiğindeki köyün adından dolayı “Trabzanlar Köprüsü” veya Adapazarı yönündeki semtin adından dolayı “Güneşler Köprüsü” denilmişse de, asıl yaygın olan adı “Sakarya Köprüsü”dür.

Günümüzde ise “Eski Sakarya Köprüsü” adıyla anılan Cumhuriyet Dönemi’ne tanıklık eden tarihi köprü kaderine terk edilmiş bir durumda.

Ziyaret etmek isteyenler, Sakarya şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla veya özel araçlarıyla kısa bir sürede bu tarihi köprüye ulaşabiliyor.