Sözcü Plus Giriş
GALERİ Doğanın incisi Acarlar Longozu 27 Eylül 2018 11:23
1 Sakarya'nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı olan Acarlar Longozu, ülkemizin nadide güzellikleri arasında yer alıyor.
2 Longoz ormanlarının özellikleri, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde yaşam bulan özel bir ekosisteme sahip olmaları.
3 Longoz'un genişliği 250 ila 1250 metre arasında değişirken, uzunluğu ise 7,5 km civarında.
4 Ancak, doğayı korumak adına longozdaki yürüyüş yolu sadece 750 metre ile sınırlandırılmış durumda.
5 Sakarya şehir merkezinden 64 kilometre uzaklıkta olan longoz, 200’e yakın kuş ve çok fazla balık türüne ev sahipliği yapıyor.
6 Sulak bir alan olmasına rağmen, her ağaç türü burada yaşayamıyor. Su ile arası iyi olan meşe, kızılağaç , dişbudak türleri burada en çok görülenlerden.
7 Sülün, çulluk ve yaban ördeği gibi hayvanların yaşadığı Acarlar Longozu'nda tatlı su balığı avcılığı da yapılıyor.
8 Tahta bir platform üzerinde gerçekleşen longoz turu, sağ tarafınızda akan su ve kuş türlerinin ahenkli sesiyle keyifleniyor.
9 Acarlar Longozu'nun önemli özelliklerinden biri de; su yüzeyinde yetişen ender bir bitki türü olan Su menekşesinin (Hottonia palustris), yurdumuzda endemik bir tür olarak yalnızca Acarlar Longozu’nda yaşam buluyor olması.
10
11