Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyaca ünlü ressamların müzesi: Paris Orsay 17 Nisan 2019 14:12
1 Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan dünyaca ünlü Orsay Müzesi, eski bir garın müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuş.
2 Dünyanın en önemli 10 müzesinden biri olarak gösterilen Orsay'da, ünlü ressamların tabloları ve heykeltraşların heykelleri yer alıyor.
3 19. yüzyılda Paris’te ortaya çıkan empresyonizm akımının mabedi olarak bilinen müzeyi yılda 4 milyona yakın kişi ziyaret ediyor.
4 Orsay’da 2 binden fazla resim ve 700’’den fazla heykel bulunuyor.
5 183 metre boyunca Seine nehri kenarında uzanan Orsay Müzesi’nin, Louvre ile arasında bir köprü ve sadece 900 metre var.
6 Koleksiyondaki 700 kadar resim, empresyonizm, post- empresyonizm ve neo-empresyonizm denince akla gelen usta isimlerin eserlerinden oluşuyor.
7 Bu ustalar arasında Camille Pissarro, Édouard Manet, Alfred Sisley, Claude Monet, Edgar Degas, Paul Cézanne, Berthe Morisot, Frédéric Bazille, Pierre-Auguste Renoir ve Gustave Caillebotte var.
8 Empresyonizm akımının sadece kurucuları değil, akımın katı kurallarına karşı gelen, akımı farklı yorumlayıp kendi yolunda ilerleyen post-impressionistler; Vincent Van Gogh, Paul Gauguin, Henri de Toulouse-Lautrec, Henri Rousseau, Pierre Bonnard, Édouard Vuillard, Félix Vallotton ve noktalarla harikalar yaratan neo-impressionistlerden; Maximilien Luce, Paul Signac , Georges-Pierre Seurat ve Charles Angrand’ın resimleri de burada.
9 Tissot, Breton, Ingres, Gerome, Delacroix, Millet, Munch, Derain, Kilimt, Mondrian, Whistler, Bouguereau ve Courbet gibi farklı akımların ünlü ressamlarının eserleri de müzede.
10 Binanın en üst katındaki dev saatin arkasından Seine Nehri manzarasını izlemek de bir Orsay klasiği.
11
12
13
14
15
16
17