Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyanın en fantastik adası Sokotra Adası 16 Haziran 2019 06:04
1 Orta Doğu ülkesi Yemen'in 350 kilometre güneyinde okyanus ortasında bulunan Sokotra Adası görüntüsüyle adeta bu dünyaya ait değilmiş gibi bir yapıya sahip. Dünya üzerinde sadece bu adada yetişen yüzlerce canlıyla sahip.
2 Yemen'in 350 kilometre açığnda bulunan Sokotra, bundan 7 milyon yıl önce dünya yüzeyinde yaşanan değişikliklerle birlikte Afrika kıtasından kopup bir ada haline geldi.
3 Sokotra Adası, Afrika'dan kopup Hint Okyanusu'nda bir adaya dönüştüğünden beri farklı canlı türlerinin oluştuğu ve yaşadığı bir yer haline geldi. Dünya üzerinde sadece Sokotra'da yetişen 200'den fazla bitki ve canlı türü bulunuyor.
4 Kendisine has canlıları ve doğal yapısıyla dünyanın en farklı bölgesi olan ve adeta bu gezegene ait değilmişçesine bir izlenim veren Sokotra, bilin insanlarının da özel önem gösterdiği yerlerden biri.
5 Yemen'e bağlı olan Sokotra, ülkedeki çatışmalardan da etkilendi. Yemen'e askeri müdahalede bulunan Suudi Arabistan ve Birlieşik Arap Emirlikleri, Sokotra'da da etkinlik göstermekte.