Sözcü Plus Giriş

Dünyanın en küçük 10 ülkesi

Dünyada kimi ülkeler var ki yüzölçümleri Türkiye'de bir şehrin yüz ölçümü kadar bile değil. İşte yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük 10 ülkesi...

Güncellenme: 14:10, 10/02/2017
Dünyanın en küçük 10 ülkesi

Dünyada milyarlarca insan kıtalar ve adalara yayılmış bir şekilde farklı coğrafyalarda yaşıyorlar. Uzaydan baktığınızda dünyada insanları ayıran sınır çizgileri göremezsiniz ama insanlar siyasi çizgilerle bölünmüşlerdir. Bu çizgiler bir kıtayı kaplayacak kadar geniş bir alandan neredeyse herkesin birbirini tanıyabileceği kadar küçük bir alana ait olabilir.
İşte dünyanın yüzölçümü bakımından en küçük ülkeleri ve bu ülkelerle ilgili bilgiler…

10. GRENADA – 348.5 kilometrekare  

Grenada'nı başkenti St George. Görsel Kaynağı: Wikipedia Commons / Drkreative

Grenada’nın başkenti St George – Görsel Kaynağı: Wikipedia Commons / Drkreative

Karayipler’in baharatı olarak anılan Grenada en küçük ülkeler sıralamasında 10. Sırada yer alıyor. Ocak 2016 itibariyle nüfusu 107 bin olan Grenada dünyanın en büyük muskat  yetiştiricisidir. Nu bitkinin tohumları baharat olarak kullanılır. Ülkende en popüler spor kriket.

9. MALTA – 316 kilometrekare

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Rolf Krahl

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Rolf Krahl

Grenada’nın nüfusuyla karşılaştırıldığında Malta adeta bir imparatorluk Ocak 2016 itibariyle nüfusu 419 bin 500 olan Malta, yüzölçümüne göre Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri. Birleşmiş Milletlerin 2013 tarihli raporuna göre Grenada dünyanın 48. en mutlu ülkesi.

8. MALDİVLER – 298 kilometrekare

Maldivler'in başkenti Male - Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Shahee Ilyas

Maldivler’in başkenti Male – Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Shahee Ilyas

1192 adadan oluşan Maldivler’in nüfusu bu adaların 200’üne yerleşmiş durumda. 1965 yılında bağımsızlığını kazanan Maldivler’in 1 Ocak 2016 itibariyle nüfusu 367 bin. İklim değişikliği nedeniyle okyanus seviyesinin yükselmesi adalardan oluşan Maldivler için ciddi bir tehlike teşkil ediyor.

7. SAINT KITTS VE NEVIS – 261 kilometrekare

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Nesnad

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Nesnad

İsminden de anlaşılacağı gibi iki adadan oluşan bu küçük ülke Doğu Karayipler’de yer alıyor ve nüfusu sadece 55 bin. Ülkenin ekonomisi turizme, tarıma ve hafif imalat sanayiye dayanmaktadır.

6.  LIECHTENSTEIN – 160 kilometrekare

liechtenstein-isvicre-siniri

Liechtenstein İsviçre sınırı – Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / St9191

Bizlerin milli maçlar ile tanıdığımız Liechtenstein oldukça ilginç bir ülke. Yüz ölçümü Maldivlerden 10 kat küçük olan Liechtenstein, Avusturya ile İsviçre arasında yer alıyor. Oldukça güvenli olan Liechtenstein ‘da son cinayet 1997 yılında işlenmiş.

5. SAN MARİNO – 61.2 kilometre kare

san-marino

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Cezar Suceveanu

Gene milli malar vesilesi ile yakından tanıdığımız San Marino’nun nüfusu 32 bin. Yüzölçümüne göre nüfus yoğunluğu yüksek olan San Marino’nun 1990’da kurulun futbol milli takımı ilk uluslararası galibiyetini ancak 2014 yılında diğer bir küçük ülkeyi, Liechtenstein’ 1-0 yenerek almıştır.

4. TUVALU – 26 kilometrekare

tuvalu

Stefan Lins – Flickr.com

Tuvalu ya da eski adıyla Ellis Adası Avusturalya’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. 1 Ocak 2016 itibariyle nüfusu 10 binin altında olan adada sadece 1 hastane yer alıyor. Hemen her yere uzak olan Tuvalu’yu 2010 yılında sadece 2000 kişi ziyaret etti ki bunların %65’inin ziyaret nedeni iş.

3. NAURU –  21 kilometrekare
nauru

Avustralya’nın doğusunda yer alan Nauru dünyanın en küçük ada ülkesi. Nüfusu 20.200 olan ülkede işsizlik sorunu var. Vatandaşların ancak %10’u iş sahibi ve hepsi de hükümet çalışanı. Ayrıca adada obezite de ciddi bir problem. Erkeklerin %97’si, kadınların %93’ü obez. Buna bağlı olarak adada tip 2 diyabet de çok yaygın. Ada sakinlerinin %40’ı diyabet hastası.

2. MONAKO – 2 kilometrekare

monako

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / R Meehan

Listemizin tepsine yaklaştık ve artık yüzölçümünde tek haneye düştük. Oldukça zengin bir ülke olan Monako, Formula 1 yarışları gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Fransa’nın komşusu olan Monako’nun nüfusu 37 bin 599. Ülkenin Fransa liginde mücadele eden meşhur futbol takımı AS Monaco’nun stadyumu ülke nüfusunun yarısını ağırlayabiliyor.

1. VATİKAN – 0.44 kilometrekare

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Diliff

Görsel kaynağı: Wikipedia Commons / Diliff

Vatikan ya da Vatikan Şehir Devleti, İtalya’nın başkenti Roma’nın içine yer alıyor ve Katolik Hıristiyanların dini lideri Papa ve çeşitli dini figürlere ev sahipliği yapıyor. Vatikan’ın nüfusu sadece 800 kişi ve bunlardan sadece 450 tanesi ülke vatandaşı. Vatandaşların çoğu başka yerde yaşıyor. Italya, Vatikan’ın bağımsızlığını 1929’da tanımış. Vatikan kendi pullarını basıyor, vatandaşlarına pasaport ve plaka numarası veriyor, kendi eurolarını basıyor ve kendi bayrağına sahip. Ancak tüm bunlara rağmen vergi toplayamıyor. Vatikan şehrini ve aslen Papa’yı 1506 yılından bu yana İsviçreli muhafızlar koruyor.

Yayınlanma Tarihi:11:46,