Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyanın en meşhur lezzetleri
Dünyanın en meşhur lezzetleri
Kültürel lezzetleri yakından tanımak için mutfak turizmine atılmak istiyorsanız, bu yemekleri yerinde tatmanızda fayda var.
Seyahat 14 Mayıs 2018 - 10:07

Souvlaki, Yunanistan

Komşu Yunanistan’la mutfaklarımızın akrabalık derecesi oldukça yakın. Mesela yazılışı bir hayli karışık görünen “Tzatziki” ancak “Caciki” olarak okunan meze bizim bildiğimiz cacık. Yunanlılar küçük bir farkla süzme yoğurtla yaptıkları biraz da kıvamlı cacığı ekmeklerinin üstüne de sürüyor.
yujnanBir diğer meşhur yemek ise “Suvlaki”. Tavuk etinden yapılan, her yerde kolayca bulabileceğiniz, Türkiye'nin döneri gibi yaygın olan bu hızlı yiyecek daha küçük parçalardan oluşan şiş kebabı andırıyor.

Borsch, Ukrayna

Adana'nın bicibicisine benzeyen, Rus Pancarından yapıldığı söylenen çorba aslen Ukrayna'nın. Üzerine krema kondurulmuş tatlı görünümüne bürünmüş olan çorba, içinde bulunan kemikli sığır inciğiyle yeni bir lezzet biçimi yapılandırıyor.

borshSebzesi de bir hayli bol olan çorba, içindeki kereviz, kuru soğan, sirke ve pancar ile özellikle kış aylarında şifa dağıtıyor. Kökeni 19. Yüzyıla uzanan bu kırmızı çorba, malzeme çeşitliliğiyle damaklarda iz bırakmak için Ukrayna'da hazır bekliyor.

Pizza, İtalya

Pizza'nın anavatanını olarak bildiğimiz İtalya'da; pizzanın yanında türlü hamurla yapılan makarnalar da var. İtalyan efsanesi pizza aslında Türklerin peynir ekmeğiyle eş değer. Zaten bir rivayete göre de Osmanlı pidesinden ilham alan İtalyan aşçı, pizzayı icat etti.

pizzaYoksul halkın mozzarella peyniri ve domatesle yarattığı şaheser, kraliçenin sihirli dokunuşuyla dünyanın en meşhur lezzetlerinden birine dönüştü. Tarihi ne olursa olsun İtalya'da yediğiniz pizzada bambaşka bir lezzetle karşılaşacağınız kesin.

Paella, İspanyol

Tıpkı güveç gibi, Paella da pişirildiği iki kulplu tavanın ismiyle anılır. Ana malzemesi pirinç ve safran olan, tabanı sapsarı pilavla kaplı bir tava yemeği Paella. Üzerindeki süslemelere gelince iş biraz karışıyor, standart bir şey söylemek pek mümkün olmuyor. Bolca deniz ürünü bulunabilir, sebze tariflerine kulak kabartılabilir.

paellaPaella yalnızca balıklı istenebilir ancak orijinalinin içinde karides, balık, kalamar ve mevsim sebzelerinin yanı sıra, sezonun av hayvanlarının etleri de eklenebilir. Oldukça karışık bir pilav olan Paella herkesin damak zevkine ortak olmasa da denenmesi muhakkak tavsiye edilir.

Köfte, İsveç

İsveç'in köftesi avuç içinde yuvarlanan minik topların, kremalı sos, reçel ve patates püresi karışımı eşliğinde sunularak yenir.
kofteEskiden en güzel av hayvanlarından biri olan, şimdilerde neyse ki yaşamına karışılmayan ya da popülasyonu azaldığı için vurulamayan ren geyiklerinden yapılan İsveç köftesi artık dana etinden yapılıyor.

Pekin Ördeği, Çin

Ördek ilk olarak asırlar önce Yuan Hanedanı Çin İmparatoru için hazırlandı ve o yıllarda sebzesiz, sossuz bir türü mutfakta yerini aldı. Daha sonra Ming Hanedanlığı'nda içeriği zenginleşti, lezzeti gelişti ve Pekin Ördeği, imparatorluk mutfağındaki sarsılmaz yerini aldı.

pekinEskinin asillerinin masalarını süsleyen bu yemek, soslandığı marmelattan dolayı zıt lezzetleri sevmeyenlerin ön yargılarına hedef olsa da, deneyenler genelde pişman olmuyor.

Gulaş, Macaristan

Hikayesi Osmanlı'nın dünyaya ün saldığı, her yerde hüküm sürmeye başladığı dönemlerden, ismi esasen “kul aşı” olan bir tür yahniden armağan olan Gulaş, Macaristan'ın en harika lezzetlerinden biri.

gulashGenellikle dana etiyle yapılan, nadiren domuz yağı ile karıştırılan yahut domuz eti karıştırılan lezzet, esasen çorbadan kuru, yahniden sulu, orta direk bir kıvamda yapılıyor. Türk mutfağını seviyor, et yemeden yapamıyorsanız, soğan ve biber kavurmasıyla lezzetlenen gulaşın tadına bayılacaksınız.