Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyanın En Renkli Balon Festivalleri
Dünyanın En Renkli Balon Festivalleri
İki yüzyıldan fazladır insanlar rengarenk sıcak hava balonlarını kullanarak kendilerini atmosferin yüksek kısımlarına taşıyorlar ve eşsiz manzaranın tadını çıkarıyorlar.
Seyahat 6 Ağustos 2016 - 01:45

İki yüzyıldan fazladır insanlar rengarenk sıcak hava balonlarını kullanarak kendilerini atmosferin yüksek kısımlarına taşıyorlar ve eşsiz manzaranın tadını çıkarıyorlar. Bu tecrübe öyle bir boyuta geldi ki günümüzde dünyanın birçok yerinde balon festivalleri düzenlenir oldu. Bu festivaller rengarenk görüntüleriyle katılımcıların zihninde unutulmaz hatıralar bırakıyor. Gelin gökyüzünde rengarenk izler bırakan bu festivallere birlikte bakalım.

4

Bristol Balon Festivali

İngiltere'nin Bristol şehrinde 1978'den bu yana düzenlenen balon festivali, Avrupa'nın belki de en meşhur balon festivali. Ashton Court Parkı'nda düzenlenen ve girişin ücretsiz olduğu festival, her sene yerli ve yabancı birçok turistin katılımıyla gerçekleşiyor. Katılımcılardan bazıları kendi balonlarını getirirken bazıları ise parkta kiralamayı tercih ediyor. Festivalin bu yıl 11-14 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek, yani katılmak için çok da geç kalmış sayılmazsınız!

2

Chateau d'Oex Balon Festivali

İsviçre Alpleri'nin karla kaplı yüksekliklerine yolculuk etmek isteyenler her yıl ocak ayında Chateau d'Oex Uluslararası Balon Festivali'nde bir araya geliyor. Katılımcılar olağanüstü balonlarla birlikte uçmanın yanı sıra dev sıcak balon ekiplerinin birbirinden eğlenceli gösterilerini izleme şansına da sahip oluyor. Gstaad'daki bu festival, dünyanın en pahalı balon festivallerinden biri fakat fırsatınız olursa bunu canlı olarak izleme şansını kaçırmayın deriz.

3

Albuquerque Balon Festivali

ABD'nin New Mexico eyaletinde 1972 yılından bu yana her yıl ekim ayında düzenlenen festival ilk defa 13 balonun gökyüzüne yükselmesiyle başladı. Günümüzde ise 700 balon birden aynı anda havalanıyor. Böylesine hızlı büyüyen bir festival olarak Albuquerque Balon Festivali, farklı yarışmalar ve çeşitli eğlenceler de içeriyor. Üstelik festival alanı fotoğrafçılık merakı olanlar için de bambaşka kareler yakalama fırsatı sunuyor.

4

Fransa Balon Festivali

Fransa'nın kuzeydoğusundaki Chambley-Bussières bölgesinde 2000 yılından beri düzenlenen bu balon festivali, her sene ağustos ayında gerçekleştiriliyor. Kimi zaman hava muhalefeti dolayısıyla ertelenme ya da kazalar yaşansa da balon severler bu sevdadan vazgeçmiyor. Ayrıca Fransa'daki festivalde, en fazla uçan balon sayısında dünya rekorunu kırmak gibi bir hedef bulunuyor. Bu yüzden de her sene daha fazla balon uçurmaya çalışılıyor.

5

Jamesville Balon Festivali

Jamesville Gölü Parkı'nda 30 yıldır yapılan Jamesville Balon Festivali, dünyadaki onlarca festivallerden belki de en küçüğü. Her yıl haziran ayında düzenlenen festival, daha çok civardaki halk ve özellikle de çocukların dört gözle beklediği bir etkinlik. Engellilerin de ihmal edilmediği festivalde tekerlekli sandalyeyle uçuş yapabileceğiniz sepetler var.

6

Leon Balon Festivali

Meksika'nın Leon şehrinde her sene düzenli olarak yapılan ve üç gün süren sıcak hava balonu festivali, şehrin en büyük parklarından birinde düzenleniyor. Festival yerinin büyük bir gölün üzeri olması, balonların harika bir manzara yaratmasına sebep oluyor. Üstelik bu şahane manzaraya müzik dinletileri de eşlik ediyor! Festival kapsamında sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa balon uçuruluyor.

7

Kefe (Fedosya) Balon Festivali

Kırım yarımadasının güneydoğu kıyısında yer alan bir liman şehri olan Kefe'de (Fedosya), 2000 yılından beri sıcak balon festivali düzenleniyor. Hey yıl eylül ayında düzenlenen festival, hava kardeşliği temasıyla gerçekleştiriliyor ve tıpkı diğer festivaller gibi birbirinden renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.