Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyanın en renkli şehirleri
Dünyanın en renkli şehirleri
Yeni şehirler keşfetmek, bilinmeyen sokaklarda kaybolmak her zaman için büyük bir zevk. Özellikle o şehirler pastel boya ile boyanmış, şeker gibi renklendirilmişse… 
Seyahat 15 Mart 2018 - 09:23

Cape Town, Güney Afrika

capetown-shutterMalezya'dan getirilen kölelerin yerleştirildiği ve halen Malezya Mahallesi olarak adlandırılan Cape Town'daki Bo-Kaap'ın evleri, gökkuşağından rol çalan maviler, fuşyalar, sarılar ve neon yeşiller ile bezeli. 16. yüzyılda bölgede yaşayan Müslüman topluluğun özgürleşme ifadesi olarak doğan renklendirme hareketi, günümüzde dahi capcanlı.

Jaipur, Hindistan

jaipur-shutterHindistan'ın binaları ve duvarları dumansı kızıl tonları ile boyalı şehri Jaipur'un, nam-ı diğer Pembe Şehir, hikayesi 19. yüzyıla dayanıyor. Hindistan hala İngiliz Kolonisi iken şehri ziyarete gelecek olan Galler Prensi Edward'ın onuruna pembeye boyanan şehir, o zamandan beri ziyaretçilerini bu hali ile karşılıyor.

Trinidad, Küba

trinidad-shutterKüba kültürünü her ne kadar Havana'da doyasıya tadabilecek olsanız da, Küba ziyaretinizi daha da renklendirmek ve ülkenin eski kültürüne tanıklık etmek için Trinidad'ı ziyaret etmeniz şart. Küba'nın 16. yüzyıl İspanyol kolonisi döneminde inşa edilen ve halen aslını koruyan evler, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor.

Salvador, Brazil

salvador-shutterSalvador'un, döneminin köle pazarı merkezi olan ve Portekizce ‘boyunduruk' anlamına gelen Pelourinho adlı mahallesi, 1835 yılı ile birlikte yeniden yapılanmaya başladı. Özgürleşme ile gelen renklilik bu bölgeyi de UNESCO Dünya Mirası listesine yazdırdı. Salvador, leziz yemekleri, dansları ve müzesi ile tarihi bir merkez.

Şafşavan, Fas

fas-shutterFas'ın kuzeybatısında yer alan Şafşavan şehrinin maviye boyanmasının nedenini kime sorsanız farklı bir cevap alabilirsiniz; kimi Yahudi mistisizmi, kimi de tepedeki sineklerin uzak tutulması amacı ile der. Ama bilinen bir gerçek var ki; Yahudi inancından gelen ve ‘tekhelet' adı verilen boya ile boyanan bu labirentimsi ‘Mavi Şehir', seyahat listenizde mutlaka yer almalı.

Notting Hill, İngiltere

nottinghill-shutterÇoğunlukla kapalı ve yağmurlu havası ile nam salan gri İngiltere'nin en renkli semti Notting Hill.. Özellikle Portobello Yolu üzerinden yürürken Londra'nın neden dünyanın en şaşırtıcı şehri olduğuna bir kez daha tanık olabilirsiniz.

Kopenhag, Danimarka

kopnhag-shutterHiçbir Kopenhag seyahati, canlı renklerle boyanmış binaların yüzünü döndüğü liman olan Nyhavn'a uğramadan tamamlanmış sayılmaz. Özellikle yaz aylarında battıktan kısa bir süre sonra, yeniden beliren güneşli gecelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Charleston, Güney Carolina

charlston-shutter1700'den beri bir İç Savaş ve yeniden yapılanma geçirmesine rağmen gururla ayakta duran paskalya yumurtası renkli evleri ile Rainbow Row, Charloston'un hikayesi de son derece muzip; bölgenin alimi, sarhoş denizciler kalacakları evleri kolay bulabilsinler diye evlerin farklı pastel renklere boyanmasını önermiş. Bugünse Amerika'nın güneyinin en popüler noktalarından biri Charleston…

Burano, İtalya

buranoVenedik Adası Burano'yı denizden ayırt etmek son derece kolay; zira evlerin duvarları mücevher renklerine boyalı. Adalı bir alimin anlattığına göre, balıkçılar evlerini turuncu, kırmızı, sarı ve mor gibi renklere boyamaya başlamış; bu sayede sisli havalarda yönlerini ve evlerinin yolunu kolayca bulabilmişler. O zamanların pratiği şu an bir kurala dönüşmüş durumda; ada sakinleri evlerini boyamak için hükümetten izin alıyor.

Buenos Aires, Arjantin

buenoas-shutterKaleydoskopik sokağı Caminito ile ünlü bölge, Riachuelo Nehri kıyısında konumlanıyor. Bölgenin bu eşsiz görünümünün ise pratik bir açıklaması var; evler, yerel tersanedeki artık parçalardan yapılıyor ve hangi renkten boya kalmışsa ona boyanıyor. Bir işçi sınıfı mahallesi olan bu çarpıcı blok renkli mahalle, dünya çapından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.

Willemstad, Curaçao

wiilemstad-sghutterKarayip Denizi'nin güneyinde ve Venezuela'nın kuzeyinde yer alan; Hollanda Krallığı'nı meydana getiren dört ülkeden biri olan Curaçao'nun merkezi Willemstad da renkleri ile ziyaretçilerini büyüleyen şehirlerden. Yerel anlatıya göre; 1800'lerde Hollanda kolonisinin valisi beyaz rengin migrenini azdırdığını iddia eder ve binaların beyaz dışındaki renklere boyanmasını salık verir. Bu mücevher renkli şehir, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Jodhpur, Hindistan

jodhpurOlağanüstü renkleri ile ziyaretçilerini mest eden Hindistan'ın bu kez ‘Mavi Şehri' Jodhpur'a rotamızı çeviriyoruz. Hindistan kast sisteminin etkilerinin en belirgin yansımalarından olan şehir, üst sınıftan olan Brahma rahiplerinin kendilerini alt sınıftan ayırmak amacıyla evlerini boyamaları ile renklenmeye başlıyor. İlerleyen zamanda diğer insanlar da bu geleneğe dahil oluyor ve ortaya masmavi bir görüntü çıkıyor. Günümüzde mavi boya, bileşenleri itibariyle zararlı haşeratı uzak tutması ve güneşli günlerde serin hissettirmesi sebebiyle tercih ediliyor.

Son güncelleme: 10:05 - 15.03.2018