Dünyanın en sıra dışı festivalleri

Eğlenmek için dünyanın öbür ucuna gider miydiniz? Neden olmasın... İşte dünyanın dört bir yanından birbirinden renkli ve sıradışı festivaller...

Dünyanın en sıra dışı festivalleri

King’s Day, Amsterdam

kingsday2013 yılına kadar Queen's Day olarak anılan festival ilk olarak 1885 yılında Kraliçe Wilhelmina'nın doğumuyla hayata geçiyor. Adı değişse de yılın en büyük sokak partisi sayılan festivalde bir şey hiçbir zaman değişmiyor; her seferinde şehrin tamamı turuncuya boyanıyor ve katılan herkes açık havada Amsterdam'ın tadına varıyor.

Harbin International Ice&Snow Festival, Harbin

iceiceÇin'e gitmişken tanık olabileceğiniz festivallerden biri Harbin'in en soğuk dağlarında gerçekleşiyor. Festivalde soğuktan dişleriniz birbirine çarpacak, ama buna rağmen kendinizi buzdan heykellerin büyüleyici güzelliğinden alamayacaksınız. Songhua Nehri'nin buzlarından yapılan binlerce çağdaş sanat eserini baktığınız her yerde görebiliyorsunuz.

Mardi Gras, New Orleans

new-orleansAvrupa'da doğup sınırların ötesine geçebilmiş Mardi Gras'ın en görkemlisi New Orleans'ta gerçekleşiyor. Kökeni Fransa'ya dayanan festivalin kurgusuysa büyük perhizden bir gün önce yapılan ziyafetten doğuyor ve hedonizmle eş anlamlı anılıyor. Dans şovları, spor müsabakaları ve eğlenceli kostümlerle rengarenk görüntülere sahne Şubat'ta gerçekleşecek.

Sky Lantern Festival, Taiwan

tayvanSky Lantern Festival'inin kökeni 200 yıl öncesine, Xing Hanedanlığı'na kadar dayanıyor. Zamanında bölgenin gözcüleri bölgenin güvenli olduğunu sığınmacılara anlatabilmek için gökyüzü fenerini kullanıyorlar. Bu gelenek festivale dönüşerek devam etmiş ve Çin takviminin sevilerek kutlanan ve en heyecanla beklenen gününe dönüşmüş. Festivalde dolunayın mehtapta yer aldığı gökyüzünü 100.000-200.000 kadar gökyüzü feneri ışık saçarak süslüyor; üstlerinde de katılımcıların dileklerini taşıyor. Festival tüm Asya'da kutlanıyor; kutlamaların en coşkulu olduğu yerse Taiwan, Pingxi.

Regata Storica, Venedik

venedikHer yıl Eylül ayının ilk Pazar günü düzenlenen Regata Storica'nın temeli 14. yüzyıla dayanıyor. Renklere bürünmüş yüzlerce tarihi gondolun geçit töreniyle başlayan festivalin katılımcıları 14 – 15 – 16. yüzyıl kostümleriyle boy gösteriyor. Ardından profesyonel gondolcular son derece heyecanlı bir yarışa başlıyor.

National Grape Harvest Festival, Arjantin

grape
Orijini 17. yüzyıla dayanan festival aslında dini bir geçmişe sahip. Bugünlerdeyse Arjantin'in en büyük şarap partisi olarak anılıyor. Çiftçilerden arazi sahiplerine, turistlere ve yerlilere toplumun her kesimini bir araya getiren festivalin süresi son zamanlarda devlet tarafından 10 güne uzatıldı. National Grape Harvest Festival'i Arjantin'e yolu düşecek olanları şarap eşliğinde ağırlamaya hazırlanıyor.

Festival of Giants, Douai

giantsTüm Avrupa boyunca tarihi altyapıya sahip çok sayıda festival bulmak pek mümkün. Bunların en devasası Festival of Giants'ın kökeni 9. yüzyıla, zanaatkarlar ve loncalarla yapılan askeri sözleşmeye dayanıyor. Hemen hemen 500 yıldır devasa insan figürleri olan Gayant Family, Kuzey Fransa'da gerçekleşen bu en geniş festivale ev sahipliği yapıyor. Temmuz ayında gerçekleşen festival Fransa ziyaretinize farklı bir boyut katacak nitelikte.

Rio Karnavalı, Rio de Janeiro

rioFestival denince akla belki de ilk gelen isim Rio. Dünyanın en ünlü dans festivali olan Rio Karnavalı pagan törenleri, kabile ritmleri ve özgün kostümlerin nefes kesici bir karışımı. Her yıl, dünyanın her yerinden milyonlarca insan en ateşli partiyi hayata geçirmek için Rio'ya akın ediyor.

Venedik Karnavalı, Venedik

veniceAcaba o maskenin altında kim var? Ya da siz hangi maskeyi takıyorsunuz? Venedik her yıl dünyanın en şık festivaline ev sahipliği yapıyor. Festivalin ana teması olan maskeler katılımcıların sosyal çevrenin vereceği tepkileri düşünmeksizin içlerinden geldiği gibi davranmalarını amaçlıyor. 18. yüzyıl kostümleri eşliğinde dünyanın benzersiz şehirlerinden biri olan Venedik'te mistik ve fantastik bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Chinese New Year, Hong Kong

chineseÇin Yeni Yılı'nın tarihi önemi eski, coşkulu seremonilere dayanıyor. Efsanelere göre eski zamanlarda yaşayan mitolojik canlı Nian her yıl, 1 yıllık uykusundan uyanıp, yeni yıl arifesinde köylere saldırır. Bir seferinde gençlerin kırbaçlarla yaptıkları yarışma sırasında Nian yine köye gelir, kırbacın çıkardığı sesten öylesine korkar ki o köyden vazgeçip bir başkasına gider. Derken en sonunda bir başka köyde parlak bir mum ışığıyla karşılaşır ve çılgına döner. Bugün de Çin Yeni Yılı eski zamanlardaki coşkusundan ödün vermeden havai fişekler, ejderhalar, çiçekler, gökyüzü fenerleri ve sembolik giysilerle Nian'ı beklercesine kutlanıyor.

Holi, Mumbai

holiHoli, belki de görebileceğimiz en renkli bahar festivali. 7. yüzyıla ait Sanskrit yazıtlarına göre Krishna, Radhu'yla kendini kıyaslar ve kendi koyu renk tenini hiç beğenmez. Bu yüzden annesi onu mutlu etmek için Krishna'ya rengarenk boyalar sürer. Festival de ilhamını bu efsaneden alıp aşkın ve coşkunun mevsimi olan baharı renklerle kutluyor. Baharda yolunuz Hindistan'a düşecek olursa boyalı su tabancalarınızın ve kuru boya tozlarınızın yanınızda olduğundan emin olun!

White Nights Festival, St Petersburg

whiteRusya'da düzenlenen, sanat, müzik, opera, bale ve film dolu bu festivalde Scarlet yelkenleri görkemli havai fişek gösterileri sergiliyor. Hemen hemen her yıl, 1 milyon insanın katılımıyla gerçekleşen bu büyük festival kış tekrar gelmeden kısa süren yazın zevkine varmayı arzulayanlar için.

Day of the Dead, Oaxaca

deadsAsıl adı ‘Dia De Los Muertos' olan festivalde Meksikalı aileler bir ziyafet düzenliyor ve ölüleri bu ziyafete davet ediyor! Sıklıkla Halloween olarak bilinen Cadılar Bayramı ile karıştırılsa da bu festival hayaletler ya da korkutucu yaratıklarla ilgili değil. Ölenler için dua etmek ve ruhlarını çağırabilmek için düzenlenen festivalde mezarlıklar da ziyaret ediliyor. En çok karşılaşan figürse tahmin edebileceğimiz gibi kurukafalar.

Albuquerque International Baloon Festival, New Mexico

balon1972 yılında 13 balonla başlayan bu festivalde şimdilerde 1000'e yakın balon aynı anda havalanarak Albuquerque'de gökyüzünü gökkuşağı renklerine boyuyor. 9 gün süren Albuquerque International Baloon festivali aynı zamanda dünyanın en büyük balon festivali.

50 bin devenin katıldığı festival İlginizi Çekebilir 50 bin devenin katıldığı festival Hinduların en önemli festivali Durga Puja İlginizi Çekebilir Hinduların en önemli festivali Durga Puja