Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyanın en sıradışı kumsalları
Dünyanın en sıradışı kumsalları
Kumsal deyince aklımıza ilk olarak sarı-beyaz kumlar üzerinde dans eden dalgalar gelse de, dünyada rengi ve hatta şekliyle alışılmışın çok dışında olan plajlar da bulunuyor...
Seyahat 5 Aralık 2018 - 14:50

Her yerde görmeye alışık olmadığımız bu kumsalların en büyük farkı sıradışı kum renkleri. Kumlar genellikle dalgaların kıyıya vurduğu şeylere göre şekil alıyor. Bunlar da bazen kayalar, deniz kabukları, cam ya da mercan gibi oluşumlar olabiliyor. Çok ender görülen yeşil kumsallar olivin denen, volkanik püskürtmelerin kalıntılarını içerebilir. Aynı şekilde siyah kumsallar da volkanik püskürmelerin bir sonucu olabilir. Bermuda’nın pembe kumsalları ise mercan kalıntılarının bir sonucu olarak bu renktedir.

Cam Kumsalı / Kaliforniya
p1
Kaliforniya sahilinde yer alan bu cam kumsal, yerel insanların yıllar boyu denize attığı cam atıkları dalgaların çarpa çarpa yumuşatarak kıyıya taşıması sonucu oluşmuş.

Saklı Plaj, Marieta / Meksika
p2
Bu plajın 90’lı yıllarda Meksika hükümetinin ıssız adaları atış talimleri için kullanması sırasında şekillendiği söyleniyor.

Maldivler’deki Işıklı Kumsal
p3
Bu plajdaki parlak görüntü, mikroskobik bitkisel planktonların dalgaların şiddetle kıyıya vurduğu sırada ışık saçması sayesinde oluşuyor.

Pembe Kumsal / Bahama Adaları
p4
Bahamalar’daki bu pastoral pembe kuma rengini veren, karaya vuran mercan kalıntılarının dalgalarla dövülüp ufalması sonucu oluşan minik parçalar.

Yeşil Kumsal, Kourou / Fransız Guyanası

p5Yeşil kumlar, lavların denizde soğuduktan sonra kıyıya vurmasıyla oluşuyor.

Devler Kaldırımı / İrlanda

p6Giant’s Causeway (Devler Kaldırımı), 50-60 milyon yıl önce bazaltik lavların yüzeye yükselip soğuması ve ardından geniş kolonlar halinde çatlayarak parçalanması sonucu bu şekli almış.

Siyah Kumsal, Punaluu / Hawaii

p7Buradaki siyah kum da bazaltik lavların patlaması ardından denize doğru akıp anında soğumasıyla oluşuyor.

Kırmızı Kumsal, Rapida / Galapagos
p8
Siyah kumlar demir açısından zengin lav tortullarının oksitlenmesi sonucu oluşuyor.

Kabuk Kumsalı, Shark Bay / Avustralya
p9
Bu plajın bulunduğu kumsaldaki suyun çok fazla tuzlu olması nedeniyle, kıyıdaki kabukların karışıp yapışıyor olması ve bölgede bulunan yırtıcıların üremeye engel olamaması sonucu bu kadar çoğalabilmiş.

Son güncelleme: 15:44 - 05.12.2018