Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyanın en tehlikeli plajları 1 Eylül 2018 02:47
1 Doğa harikası plajlar, bazen göründüğü kadar masum ve huzurlu olmayabiliyor. Kartpostal tadında karelere konu olan plajlar, uçurumları, köpekbalıkları, zehirli deniz canlıları ve piranhalarıyla, tatil hayallerini kabusa çevirebiliyor. İşte dünyanın en tehlikeli plajları...
2 Burton Bradstock Plajı: İngiltere'deki Burton Bradstock plajı, sahile paralel uzanan tepelerden düşen kayalarıyla ciddi risk oluşturuyor.
3 Reunion Adası: Mauritus'un 220 km açığındaki Reunion Adası sörfçülerin uğrak noktası olsa da köpekbalığı saldırılarıyla gündeme geliyor. Adada son 5 yılda 20 saldırı kayıt altına alınmış.
4 Gansbaai, Güney Afrika: 60 binden fazla fok balığına ev sahipliği yapan Gansbaai, bu özelliğiyle köpekbalıklarının ilgisini çekerken, yüzmek için bölgeyi tercih insanlara da tehdit oluşturuyor.
5 Praia de Boa Viegem, Brezilya: Brezilya'nın Recife kentindeki popüler sahili, 1992 yılından günümüze kadar 50 köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yaptı.
6 Shenzen, Çin: Çinlilerin yazın serinlemek için tercih ettiği kalabalık Shenzen plajı, 1-14 yaş aralığındaki çok sayıda çocuk boğulma vakasına sahne oluyor.
7 Fraser Adası: Queensland'ın güneydoğusunda yer alan Fraser Adası da yüzücülere köpekbalıkları ve zehirli denizanalarıyla biliniyor.
8 Volusia, Florida: ABD'nin Florida eyaletindeki Volusia şehri, köpekbalığı saldırılarıyla bilinen plajlara ev sahipliği yapıyor. Bölgede 1882 yılından bu yana 267 saldırı kayıt altına alınmış. Bu rakam, Volusia'nın tek başına, tüm Güney Afrika'dan fazla köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yapması anlamına geliyor.
9 Bikini Mercan Adası: Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Bikini mercanadası iki sebeple tehlikeli kabul ediliyor: Nükleer radyasyon ve köpekbalıkları. ABD, 1946-1958 yılları arasında 20 nükleer silahı Bikini Mercanadası'nda denemişti.