Sözcü Plus Giriş

Dünyanın En Ünlü Kayıp Şehirleri

Koca bir şehrin birden yok olabileceğini hayal etmek pek kolay değil; ama bu listedeki şehirlere tam olarak böyle olmuş.

null
Güncellenme: 00:34, 25/02/2017
Dünyanın En Ünlü Kayıp Şehirleri

Bir şehrin terk edilmesi için birçok olası sebep var. Savaşlar, doğal afetler, iklim değişiklikleri ve ticaret olanaklarının kaybedilmesi gibi sebepler ilk akla gelenler. Fakat nedenleri ne olursa olsun, aniden kaybolan ve terk edilen bu şehirlerin tekrar bulunması yüzyıllar almış.

1 – Kartaca
Günümüzde Tunus toprakları içerisinde yer alan Kartaca, Fenikeli koloniciler tarafından kurulmuş ve Akdeniz'de büyük bir güç haline gelmiş. Syracuse ve Roma arasında rekabete yol açan şehir birkaç savaşa sebep olmuş, bunların en ünlüsü de Hannibal'ın İtalya'yı işgali.
Romalılar tarafından milattan önce 146 senesinde harap edilen şehir, yine Romalılar tarafından tekrar kurulmuş ve önemli bir şehir haline gelmiş. Ancak 698 senesinde tekrar yok edilen şehir bu kez eski gücüne kavuşmayı başaramamış.

2 – Truva
Şu anda Türkiye'nin kuzeybatısında, Çanakkale sınırları içerisinde bulunan Truva kelimenin tam anlamıyla efsanevi bir şehir.

2

Dünyanın en iyi şairi kabul edilen Homeros'un İlyada destanında anlattığı Truva Savaşı'nın sahnesi olan şehirde birkaç katman halinde arkeolojik kalıntılar bulunuyor. MÖ 1300’lere dayanan savaşın sahne aldığı katman ise muhtemelen Troy VIIa isimli katman.

3 – Memfis
MÖ 3100 senesinde kurulan ve Aşağı Mısır ile Yukarı Mısır'ı birleştiren hükümdar Menes'in efsanevi şehri olan Memfis, önceleri Menes'in ülkeyi içerisinden yönettiği bir kale gibiymiş.

3

Sırasıyla Nübyelilere, Asurlulara, Perslere ve İskender komutasındaki Makedonlara düşen şehir, Hristiyanlık ve İslamiyet'in ortaya çıkışıyla dini önemini kaybetmiş.

4 – Babil
Mezopotamya'nın ilk uygarlıklarından olan Babilliler'in başkenti olan Babil şehri, Fırat Nehri üzerindeki şehirlerden biriymiş.

4

Yaklaşık MÖ 1180 yılı civarında kaosa teslim olan şehir sonradan MÖ 9. yüzyıl civarlarında Asurlular tarafından eski gücüne kavuşturularak yardımcı şehir olarak kullanılmış. Bugün bu şehirden geriye pek bir şey kalmamış olsa da Asma Bahçeleri’nin ününü duymayan yok.

5 – Sukhothai
Tayland'ın en eski ve en önemli tarihi şehirlerinden biri olan Sukhothai, aslında Angkor merkezli Kmer İmparatorluğu komutasında bir vilayetmiş. 13. yüzyılda bağımsızlığını kazanan Sukhothai, ilk birleşik ve bağımsız Tay şehir devletinin başkenti olmuş.

5

1300’lü yıllarda oldukça güçlü bir şehir olan ve 80 bin nüfusa sahip olan Sukhothai, sonradan ününü kaybetmiş ve 15. yüzyıl sonlarında terk edilmeye başlanmış.