Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyanın gözü Amasra 26 Temmuz 2019 09:43
1 Karadeniz'in antik çağlardan günümüze uzanan tarihi kenti Amasra, yeşil doğası, mavilikleri ve huzurlu atmosferiyle sıcak bir liman kenti.
2 Fatih Sultan Mehmet’in ilk gördüğünde “Lala, Lala, Çeşm-i Cihan (Dünyanın Gözü) bu mu ola?” diyerek hayran olduğu Amasra, patika yolları, tarih kokan sokakları ve mağaralarıyla turizmin gözde kentlerinden.
3 Bartın'ın şirin ilçesi Amasra, Türkiye'nin ilk turizm beldesi özelliğine sahip.
4 1942 yılında turizm beldesi ilan edilmiş, 3 bin yıllık bir tarihe sahip kent, Ankara'dan araçla 4 saat, İstanbul'dan ise 5 saat sürüyor.
5 Antik bir yerleşim merkezi olane Amasra'da ilk müzecilik faaliyeti 1955 yılında belediye binasında başlamış, toplanan eserler 1982 yılından itibaren de bugünkü Müze binasında sergilenmeye başlanmış.
6 1884 yılında Denizcilik Okulu olarak yapımına başlanan tarihi binanın müzeye çevrilmesiyle ortaya çıkan Amasra Müzesi, dört salondan oluşuyor.
7 1 nolu Arkeolojik Eserler Salonu'nda; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pişmiş toprak ve cam koku şişeleri, altın ve bronz süs eşyaları, amforolar ve testiler, bronz heykelcikler, bilezikler, haçlar, silahlar, kandiller ve kaplar ile Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait altın ve bronz sikkeler bulunuyor.
8 2 nolu Arkeolojik Eserler Salonu'nda; Hellenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait mermer eserler, heykeller, heykel başları, mezar stelleri, kabartmalı çeşitli parçalar sergileniyor.
9 1 nolu Etnografik Eserler Salonu'nda; Osmanlı dönemine ait mutfak kapları, silahlar, şamdanlar, mühürler, kantarlar, seramikler ve yüzükler ile Amasra yöresine özgü ağaç çekicilik kapları yer alıyor.
10 2 nolu Etnografik Eserler Salonu'nda; Osmanlı dönemine ait, yörenin giyim-kuşam zevkini yansıtan giysiler, gümüş süs eşyaları, örtüler, halılar, keseler, eski duvar saatleri ile Kuranı Kerim’ler sergileniyor.
11 Amasra'nın ziyaret edilecek yerleri arasında Küçük Liman, eskiden Kraliçe Amatris'in havuzu olan Dilekli Kaya, kent müzesi, Amasra Kalesi, Kuş Kayası Anıtı, bölgedeki 120'den fazla mağara, Çekiciler Çarşısı yer alıyor.
12 Kentin restoranları da birbirinden lezzetli deniz ürünleriyle müşterilerini ağırlıyor.
13
14
15
16
17
18
19