Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Düzce’de yaz-kış görülmesi gereken tarihi yerler! Kampçıların favorisi Torkul Yaylası ve göleti…
Düzce’de yaz-kış görülmesi gereken tarihi yerler! Kampçıların favorisi Torkul Yaylası ve göleti…
Tam bir şelale cenneti olan Düzce, doğa severlerin her mevsim tercih ettiği, şehrin keşmekeşinden ve gürültüsünden uzaklaşmak için kaçış noktalarından biri olarak öne çıkar. Düzce'de nerelere gidilir? İşte tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere güzel bir Düzce gezi rehberi...
Seyahat 25 Mart 2018 - 10:40

Tarihi M.Ö. 1390-800 yılları arasında hüküm süren Hititler’e kadar uzanan Düzce, 1999 yılına kadar Bolu iline bağlı bir ilçeydi. 1999’daki Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından dönemin 57. Türkiye Hükûmeti tarafından TBMM'de alınan karar ve 9. Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in onayı ile il statüsü kazanmıştır. Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Düzce, doğa sporlarına ilgi duyanların vazgeçilmez adresidir. İşte size muhteşem güzellikleri ve tarihi yerleriyle Düzce…

KONURALP MÜZESİ

Düzce'de bulunan Konuralp beldesinde yer alan antik şehrin tarihi, milattan önce 3. yüzyıla kadar dayanıyor. M.Ö. 74’den sonra, Roma hakimiyetine giren şehir Bu devrede Prusias Pros Hypios, Latin kültürünün tesiri altında kaldı. Merkezi Nikomedia olan Bithynia Pontus eyaletinin şehri olarak ve “Prusias ad Hypium” adıyla yaşayışına devam etti. İşte bu antik Roma kentinin kalıntılarını korumak amacıyla 1992 yılında Konuralp Müzesi kurulmuştur. Müzede 1.831 arkeolojik, 456 etnoğrafik ve 3.837 adet çeşitli devirlere ait sikke olmak üzere toplam 6.124 eser yer alıyor. Konuralp Müzesi'nin bahçesinde, bu antik kentten çıkarılmış mezar stelleri, lahit, sütun ve sütun başlıkları sergilenmektedir.

SAMANDERE ŞELALESİ

Orman Bakanlığınca Tabiat Anıtı olarak tescillenen Samandere Şelalesi, il merkezine 26 kilometre uzaklıktadır. İsmini taşıdığı Samandere Köyü'ndeki bu güzelliğin yanında anıt ağaçlar, bir cadı kazanı ve 3 şelale bulunmaktadır. Çevresi tam bir keşif yeridir.

MELEN ÇAYI

En heyecanlı rafting alanlarından biri olan Melen Çayı, Güneyden Uğur suyunu daha sonra Sığırlık, Samandere ve Torkul Deresini, doğudan Asar deresini, batıdan da Adapazarı Akyazı yönünden gelen Aksu deresininde katılmasıyla Düzce'de bir çok ilçe ve köy sınırlarından geçtikten sonra Sakarya sınırlarından Karadenize dökülür. Özellikle bahar aylarında debisi yükselen Melen Çayı’nda rafting yapmak rafting tutkunlarının vazgeçilmezidir.

GÜZELDERE ŞELALESİ

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan ve çevresine ayrı bir doğallık katan Güzeldere Şelalesi, ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Rakımı 600 metredir. 1993 yılından itibaren mesire yeri, 2011 yılında da Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Güzeldere Köyü'nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelale 120 metre yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu dev Kayın ve Gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek muazzam bir görüntü arz etmektedir. Güzeldere Şelalesi, doğal peyzaj bitki örtüsü, piknik alanları, orman içi dinlenme yerleri ve yürüyüş parkurları ile önemli değerlerimizden biridir.

HEMŞİN CAMİİ

Akçakoca’ya 15 kilometre mesafede, 1877 yılında Osmanlı- Rus Savaşı ardından Artvin’den gelen Hemşinlilerin kurduğu ve Hemşin köyünde bulunan tarihi Hemşin Köyü Camii’dir. 150 yıllık geçmişe sahip olan caminin birinci katında taş işçiliği örneği, ikinci katında ise çantı tekniği kullanılmıştır. Minaresinin de ahşap olduğu Hemşin Camii mihrap ve minberi, tavan işçiliği ile dikkat çekmektedir.

AKÇAKOCA CENEVİZ KALESİ

Ceneviz Kalesi, Akçakoca şehir merkezine 3 Kilometre mesafede bulunan kale Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde turizme kazandırıldıktan sonra, mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Gerçekte Selçuklular’dan kalma olan kalenin, Osmanlılar tarafından onarıldığı ve Cenevizlilere karşı kullanıldığı da rivayet edilmekte. Giriş kapısı yanında bir kulesi olup, deniz tarafında duvarları yıkılmış olan kale içinde bir su sarnıcı yer alıyor.
duzce

KURUGÖL KANYONU

Kurugöl Kanyonu, Akçakoca şehir merkezine 14 kilometre mesafede yer alan Kurugöl Köyü’nde bulunan şelale ve kanyondur. Özellikle doğa ve macera severler için stresten uzak, eşsiz doğasıyla, kolay ve zor derecelerden oluşan, akarsu kenarı boyunca yürüyüş parkuru ile mutlaka görülmesi gereken güzelliklerden biridir.

AKTAŞ ŞELALESİ

Akçakoca şehir merkezine 11 Km. mesafede Aktaş köyünde yer alan şelale, doğası, çevresindeki zengin bitki örtüsü ile Akçakoca’da görülmeye değer doğal güzelliklerdendir. Bölgeye deniz turizmi için gelen turistlerin yeni keşfetmeye başladığı yerlerden biri olan Aktaş Şelalesi, 50 m yüksekten düşen suyun sesi ve etrafını saran yeşillikler arasında trekking, foto-safari gibi doğa sporları için oldukça uygundur.

FAKILLI MAĞARASI

Akçakoca şehir merkezine 8 Km. mesafede yer alan mağara Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. Derecede Sit alanı olarak tescillenmiştir. Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1.017 m ziyarete açık alanı ise 350 m’dir. mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler vardır. Özellikle beyaz oda olarak anılan bölgeler damlataş bakımından zengindir. Mağaranın astım ve nefes darlığı hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

TORKUL GÖLETİ VE YAYLASI

Türkiye’nin kamp rotalarında en çok tercih edilen yerlerden biri de Torkul Göleti. Düzce’de bulunan Torkul Göleti ve yaylası şehre 28 kilometre uzaklıkta saklı kalmış bir cennet…

 

Son güncelleme: 11:27 - 29.03.2018