Ege’nin hayranlık uyandıran kanyonu: Arapapıştı kanyonu

Muğla, Aydın ve Denizli illerinin kesiştiği noktada binlerce yıl içerisinde oluşan 380 metre yükseklik 6 kilometre uzunluğundaki Arapapıştı Kanyonu ziyaretçi akınına uğruyor. Kanyonda gizemli aya mezarları, gizli manastır, Roma Bizans dönemi tarihi kalıntılar, doğal kemer, körteke kalesi, terzini (gavurevi), tarihi kemer köprüsü bulunuyor.

Ege’nin hayranlık uyandıran kanyonu: Arapapıştı kanyonu

2017 Nisan sonunda hizmete giren 380 metre yükseklik, 6 km. uzunluğundaki Arapapıştı Kanyonu’nu iki yılda 100 bin kişi, 2019'un ilk 3 ayında ise 7 bin kişi gezdi. Kanyona gitmeden önce turlarda yer ayırtmak gerekiyor. Gezi için en iyi ayların Nisan ve Mayıs olduğu belirtiliyor.


ZİYARETÇİ SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR

Aydın Büyük Şehir Belediyesi Basın Müdürü Onur Ararsu, her geçen gün ziyaretçi sayısı arttığını belirterek şöyle konuştu; “Örneğin bu senenin 3 ayında 7 bin ziyaretçiyi ağırladık. Bundan ayrı olarak bölgeye gezmeye gelip de tekne turlarımıza katılmadığı için sayısını bilemediğimiz ziyaretçiler de var”

DÜNYANIN 8. HARİKASI

Su seviyesinin alçalmasıyla ortaya çıkan çok sayıda mağaralar bulunduğunu belirten Aydın Büyükşehir Belediyesi adına kanyon sorumlusu Ümit Aysal, “Kayalar arasındaki dar kilisede yarasa ve yılanlar var. Ardıç ağaçları döşemek suretiyle içeriyi yaşanacak biçime getirmişler. Haziran ayından sonra sular alçaldığında mağaralar ortaya çıkıyor. Bunların en büyüğü 16 metrekarelik bir mağara. Bölgede yabani keçiler, karabatak, kızıl şahin, porsuk, tilki, gribalıkçıl, akbalıkçıl, suda ise gökkuşağı alabalığı ve yayın balığı yaşıyor” diye konuştu.

ARAPAPIŞTI ADINI NEREDEN ALIYOR?

1958 yılında merhum başbakan Adnan Menderes tarafından yapılan Kemer Barajı’nda suların yükselmesiyle oluşan kanyonun ismi bir rivayete dayanıyor. M.S 7. yy'da Bizans Hükümdarı Heraklius döneminde Afrodisyas'ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Perslerin karşılarına çıkan kanyonu görünce şaşırıp kalmaları sonucu halk arasında şaşırıp kalmak anlamına gelen “Apıştı” kelimesiyle birleştirilerek “Arapapıştı” adı verilmiş.

TUR SAAT VE FİYATLARI

Kanyonda gezi sadece Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne ait tekneler ile yapılabiliyor. 10 kişilik VIP teknesinin yanı sıra 45 kişilik büyük teknelerle gezi gerçekleştiriliyor. 2,5 saate yakın gezi için büyükler 35, öğrenciler ise 15 lira ödüyor.

Loading...