Sözcü Plus Giriş
GALERİ Endülüs'ün muhteşem sarayı: El Hamra 5 Eylül 2018 10:25
1 İspanya'nın Endülüs bölgesindeki Granada kentinde yer alan El Hamra Sarayı, Arap mimarisinin Qalat Al-Hamra örneğinde yapılmış.
2 İlk olarak MS 889'da Roma döneminden kalan surların üzerinde küçük bir kale olarak inşa edilmiş.
3 Saray, 13. yüzyılın ortalarında Gırnata Emiri Muhammed Nasır döneminde bugünkü özgün yapısına kavuşturulmuş.
4 1492'de bölgenin yeniden Hıristiyan hakimiyetine girmesiyle, saraya kısmen Rönesans mimarisinin örnekleri de eklenmiş.
5 Girift bir yapıya sahip olan Elhamra Sarayı, birbiriyle bağlantılı sayısız odalar ve salonlar, bu mekânların arasında yer alan avlular, ferahlatıcı yeşil alanlar, fıskiyeli havuzlar, akar çeşmeler ve bahçelerden ibaret.
6 Ama tüm bu mekânlar belli bir ahenk içinde dizilmiş, rahatsız edici olmayan geçişlerle birbirine bağlanmış bir düzene sahip.
7 Günümüzde; her yıl 3 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği El Hamra Sarayı, özellikle duvarlarındaki onbinlerce yazıtla dikkat çekiyor.
8 Her biri insanı etkileyen estetikte yazılmış, taşlara işlenmiş bu yazıtlar arasında en fazla tekrarlananı 'Allah'tan başka galip yoktur' anlamına gelen 'Wa-la galib illa Allah' cümlesi.
9 Bu bakımdan El Hamra, dünyada Allah adının en fazla zikredildiği sütun, kemer, kubbe, tavan, kapı ve duvara sahip yapı olma özelliğini taşıyor.
10 Sarayda 19. yüzyıl sonunda başlayan restorasyon çalışmaları 20. yüzyılda, özellikle yabancı ziyaretçilerin artışı sonucu hız kazanmış, eksik yönleri olsa da, sarayın yavaş yavaş eski ihtişamına kavuşmasına sebep olmuş.
11 Sarayı ziyaret etmek isteyenlerin; internet üzerinden bilet almaları ya da sabahın ilk ışıklarıyla kuyruğa girmeleri öneriliyor.
12 Çünkü El Hamra'yı, her gün sınırlı sayıda ziyaretçinin gezmesine izin veriliyor.
13 Bilet fiyatları ise tüm saray için 14 Euro, belirli bölümler için ise 7-8 Euro arasında olarak belirlenmiş.
14
15