Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erciş’in gezilecek yerleri: Zengin tarihi geçmişi ile Erciş…
Erciş’in gezilecek yerleri: Zengin tarihi geçmişi ile Erciş…
Van gölü kıyısında, yörenin en güzel, modern ve şirin ilçelerinden Erciş'in gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz...
Seyahat 5 Temmuz 2018 - 07:40

Bilinen ilk resmi tarihi Urartularla başlayan, Arap kaynaklarında da adı Arciş olarak geçen Erciş’in Urartu Kralı Argişti'den geldiği bilinmektedir. Erciş, Urartulardan sonra sırasıyla Med, Pers, Roma, Bizans, Selçuklular, Osmanlılar, Celayirliler ve Karakoyunlular egemenliğinde yaşamış. Şimdi zengin bir tarihi geçmişe sahip Erciş’in gezilecek yerlerinden bazılarını tanıyalım…

ERCİŞ’İN GEZİLECEK YERLERİ

ERCİŞ KALESİ

Erciş’in güneyinde Çelebibağı kasabasındadır. Kale günümüzde Van Gölü’nün suları altında bir ada şeklinde durmaktadır. Evliya Çelebi Erciş Kalesi’nin Kılıç Aslan tarafından 1127 yılında yaptırıldığını, Karakoyunlu Kara Yusuf tarafından onarıldığını ve Timur tarafından harap edildiğini belirtmektedir. Kalenin iki kapısı bulunmakta, batıya bakanı Adilcevaz kapısı olarak adlandırılmaktaydı.Kale içerisinde Kara Yusuf Camisi bulunduğu kabul edilmektedir. Kaleden günümüze yıkılmış sur duvarları kalıntıları kalmıştır. İlkbaharda Van Gölü’nün yükselmesinden dolayı kale kalıntıları sular altında kalmaktadır.

ZORTUL KÜMBETİ

Erçiş’e bağlı Zortul köyünde bulunmaktadır. Karakoyunlular döneminde önemli bir şahsiyet için yapılan iki katlı kümbetin kare kaidesi ve bunun üzerinde onikigen gövdesi mecuttur. Üzeri piramidal bir külahla örtülmüştür. Gövdenin kuzey tarafına kapı, diğer yönlere pencereler açılmıştır. Aralarda kalan yüzeyler üçgen nişlerle hareketlendirilmiştir. Kümbet, üzerindeki figürlü bezemeleri ile dikkat çekmektedir. Çift başlı kartal, aslan ve kuş figürleri yer almaktadır. Bunlar yanında bitkisel benzemeler ve külahın altında yazı kuşağı bulunmaktadır.


KADEM PAŞA HATUN TÜRBESİ

Erciş'te bulunan bu türbe Karakoyunlular döneminden kalmıştır. kitabesine göre, 1458 yılında Karakoyunlular’dan Cihan Şah zamanında Büyük Emir Rüstem Bey tarafından Emir Yar Ali, Şah Mustafa, Şah Sevik, Şah Ali ve anneleri Kadem Paşa Hatun için yaptırılmıştır. İki katlı, onikigen gövdeli ve piramidal külahlı kümbet düzgün kesme taş malzemeyle inşa edilmiş¬tir. Kuzey cepheye sivri kemer formunda çerçeve içerisine kapı yerleştirilmiştir. Aralardaki yüzeylere üçgen nişler, diğer ana yönlere pencereler açılmıştır. Günümüzde sağlam durumdadır.

TÜRKİYE’DEKİ EN GÜZEL 5 KÜLTÜR MİRASI

KARA YUSUF PAŞA TÜRBESİ

Erciş-Patnos karayolu üzerinde Çatakdibi Mahallesi (Zortul) yakınlarında bulunan kümbet üzerinde herhangi bir kitabe yer almamaktadır. Ancak, yapı üzerinde bulunan figüratif bezemelerin Anadolu Türk Sanatı’nda hükümdarlık sembolünü ifade etmesi ve ayrıca yapının mimari ve teknik özellikleri dikkate alındığında, yapının 15. yüzyılda yapıldığı ve Karakoyunlu hükümdarı Kara Yusuf Paşa’ya ait olabileceği tahmin edilmektedir. İki katlı olan bu türbe dış mimarisindeki hayvan motifleri ve süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

ÇİVİ YAZILI KİTABELER

Van- Erciş karayolu üzerinde blok kayalar üstünde bulunan Urartu Döneminden kalma çivi yazıları oldukça dikkat çekicidir. Tarihine ışık tutan bu kitabelerde Urartu kralı Sarduri'nin yaptığı çalışmalar anlatılmaktadır.