Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erzincan’ın tarihi yerleri ve isimleri! Erzincan’da gezilecek 9 yer…
Erzincan’ın tarihi yerleri ve isimleri! Erzincan’da gezilecek 9 yer…
Doğu Anadolu'nun Kuzey Batısında bulunan Erzincan, doğal güzellikleri, tarih kokan bereketli topraklarıyla Anadolu'da birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilimizdir. Erzincan'da gezilecek yerler hakkında öğrenmek istedikleriniz varsa hazırladığımız bu yazı işinizi oldukça kolaylaştıracaktır...
Seyahat 23 Mart 2018 - 14:29

Doğu Anadolu Bölgesi’nin verimli toprakları üzerinde bulunan Erzincan, M.Ö. 2000'li yıllarda Hayaşlılar, Hurriler, Hititler, Asurlar, Urartular, İstikler, Medler, Persler ve Ermeniler olmuştur. Anadolu'nun en eski ve doğal kalelerinden biri olan Kemah Kalesi, Abrenk Kilisesi ve Mamahatun Kervansarayı gibi birçok tarihi zenginlikleri olan Erzincan turizm açısından da çok değerli bir kenttir. İşte size kısa kısa bilgiler içeren Erzincan rehberi…

HIZIR ABDAL SULTAN TÜRBESİ

Erzincan Kemaliye ilçesine bağlı olan Ocak Köyü, ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktadır. Hacı Bektaş Veli'den etkilendiği bilinen Hıdır Abdal Sultan, türbenin bulunduğu yere 700 yıl önce tekke kurmuştur. Günümüze kadar gelen türbe, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Türbenin hangi yıl yapıldığı ve yapan kişi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

MAMA HATUN KERVANSARAYI

Mama Hatun, Saltukoğulları Hükümdarı II. İzzettin Saltuk’un kızı ve 1191 yılında Saltukoğulları Beyliği’nin hükümdarıdır. Eyyubiler’in Ahlat’ı kuşattıklattıkları sırada çevre beyliklerine ait ordularla, Ahlat’a yardıma giden Saltuklu kuvvetlerinin başında bulunmaktaydı. Kadın hükümdar Mama Hatun, Tercan’da Orta Çağ Türk mimarisinin en ilginç ve önemli eseri kervansaray, hamam, mescit ve kendi türbesinden oluşan büyük bir külliye inşa etmiştir…

Yapım kitabesi bulunmayan kervansarayın 12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Tercan'da bulunan Mama Hatun Kervansarayı Erzincana 92 km uzaklıktadır.

GÜLALİBEY CAMİİ

Erzincan'ın Kemah ilçesinde bulunan Gülabibey Camii, Emir Gülabibey tarafından 1454 yılında inşa ettirilmiştir. Caminin üç kitabesi bulunmaktadır. Kitabenin biri yapılış dönemine, biri 18. yüzyıla ait onarım kitabesi. Son kitabenin ise camiyle alakası yoktur. Başka bir yerden getirildiği sanılan yazıtta, 1328 tarihi görülmektedir. Gülabibey Camii'nin mimarisi kare planlı eğimli çatıyla örtülü bir yapıdır. Doğu ve batı duvarlarında 2 dizide 3’er, güney duvarında mihrabın yanlarında 2 dizide 2’şer penceresi vardır. Kuzeye, daha geç dönemde son cemaat yeri eklenmiştir. Mihrap mukarras dolguludur,çevresi Barok süslemelidir.

ERZİNCAN MÜZESİ

1986 yılında kurulmuştur. Atatürk Mahallesi'nde yer alan müzede, arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Arkeolojik eserler arasında; pişmiş toprak, madeni eserler, sikkeler, koyun heykelleri, koç heykelleri ve mermerler bulunmaktadır. Etnografik eserleri arasında ise şehrin yöresel giysileri, halı, kilim örnekleri, ateşli silahlar sergilenmektedir.

KEMAH KALESİ

Anadolu'nun en eski ve tabii kalelerinden biri olan Kemah Kalesinin kuruluşu, Hitit-Urartu dönemine kadar uzanmaktadır. Sarp kayalar üzerinde kurulu olan Kalenin, iç içe iki yapısı olup, çevresi surlarla çevrilidir. Evliya Çelebi, “Seyahatname” adlı eserinde kale hakkında ‘Erzurum bölgesinde eşi ve benzeri yok’ diyor. Kara savaşlarında önemli bir savunma alanı olmuştur. Doğal oluşumu ve konumu itibariyle yeryüzünde bir eşi bulunmamaktadır.

KARANLIK KANYON

Erzincanın Kemaliye ilçesinde bulunan kanyon Türkiye'nin en büyük kanyonlarından birisi aynı zamanda dünyanın en büyük kanyonları arasında gösterilmektedir. Kanyonda Base Jump, Kano ve Rafting etkinlikleri düzenlenmektedir.

ALTINTEPE

Altıntepe, Erzincan'ın Üzümlü ilçesi sınırlarında Urartu, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış eski bir yerleşim yeridir. Urartu döneminde kurulan yerleşim yerinde halen arkeolojik kazılar sürdürülmektedir. Özellikle Urartu döneminin kalıntıları gün yüzüne çıkarılmıştır. Çıkarılan kalıntılar arasında iç kale, kale duvarları, saray kompleksi ve mezarlar vardır.

YEDİ GÖLLER

Erzincan ile Çayırlı arasındaki Keşiş Dağları'nın zirvesinde bulunan Yedi Göller, yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında yer alıyor. 3 bin 500 metre yükseklikte bulunan Esence Tepesi yakınlarında yer alan Yedi Göller, bölgeye gelen dağcıların kamp yapmak için tercih ettiği yerlerin başında bulunuyor.

OTLUKBELİ GÖLÜ

Otlukbeli ilçesine 6 km. uzaklıkta tarihi Otlukbeli savaşının yapıldığı alanda bulunmaktadır. Göl, travertenli olup bu gölün jeolojik oluşumu günümüzde de devam etmektedir.

Son güncelleme: 16:44 - 23.03.2018