Sözcü Plus Giriş
GALERİ Eskişehir'in yeni çekim merkezi: Odunpazarı Modern Müzesi 7 Kasım 2019 10:26
1 Eskişehir’in tarihi Odunpazarı evlerinin arasında yer alan Odunpazarı Modern Müze (OMM), kentin önemli cazibe merkezleri arasında yerini aldı.
2 Müze, Eskişehir'de vakit geçirerek şehrin dokusunu inceleyen ve ona uygun bir mimari proje çizen dünyaca ünlü mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates (KKAA) tarafından tasarlandı.
3 Odunpazarı'nın odun ticaretinin merkezi olduğunu öğrenen Kuma, Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisini harmanlayarak müzenin mimarisini oluşturdu.
4 Çevreci bir anlayışla inşa edilen OMM'da kullanılan çam ağaçları, Rusya'daki sürdürülebilir ve endüstriyel çam ormanlarının ömrünü doldurmuş olanlardan seçildi.
5 Binanın tasarımında dikkat çeken diğer bir özellik de; çatıdan giren doğal ışığın, ahşap ızgaralar arasından kırılarak müzenin tüm katlarına süzülmesi.
6 Müze, kendisi de Eskişehirli olan mimar ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından hayata geçirildi.
7 Müzenin en fazla ilgi gören eseriyse Dünyaca ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai'nin, OMM için özel olarak tasarladığı enstalasyon.
8 Pazartesi günleri hariç saat 10.00 - 18.00'de ziyarete açık olan müzede kafeler ve özel tasarımların satıldığı müze dükkanı da yer alıyor.
9
10
11
12
13
14
15
16