Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ezber bozan bir Güney Amerika ülkesi: Kolombiya
Ezber bozan bir Güney Amerika ülkesi: Kolombiya
Renkli yapıların, tarihi kasabaların ve eşsiz sahillerin ülkesi Kolombiya, Güney Amerika turuna çıkan gezginlerin mutlaka uğramak istediği yerlerin başında geliyor. Büyüleyici kumsallarıyla deniz tatilini önemseyenleri cezbeden bu Güney Amerika ülkesi, karlarla kaplı dağları ve bakir ormanlarıyla da doğa tutkunlarının aklını çelecek bir sürü güzelliği içinde barındırıyor.
Yaşar ÖZER
Seyahat 5 Mart 2018 - 13:31

Kolombiya’nın güvenli bir ülke olmadığına dair inanış ise artık çok eskilerde kalmış durumda. Ülkeye ayak bastığınızda hakkında söylenen birçok olumsuzluğun aslında gerçek olmadığını kendi gözlerinizle görebiliyorsunuz. Kolombiya hakkında bildiğiniz her şey en baştan yazılıyor.

MASAL DİYARI GİBİ BİR ŞEHİR

Listemizin ilk sırasında Kolombiya’nın en önemli tatil merkezlerinden biri olan Cartagena bulunuyor. Cartagena aynı zamanda ülkenin en tarihi şehri. UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine eklenen bu şehir, aynı zamanda bir liman kenti.

c3Cartagena yeni ve eski olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bir tarafta büyük gökdelenleri, alışveriş merkezleriyle yeni şehir, diğer tarafta ise rengarenk tarihi evleri ve tarihi eserleriyle eski şehir yer alıyor. Eski şehir, Plaza de Los Coches’teki saat kulesinin altından geçtiğiniz anda başlıyor. Bu aynı zamanda tarihte bir yolculuğa başlamanız anlamına geliyor. Şehrin renkli yapısı ve mimarisi kendinizi masal diyarında gibi hissetmenize sebep oluyor.

CHIVA BUS EŞLİĞİNDE BAŞKA TÜRLÜ BİR EĞLENCE

Yolunuz Cartagena’ya düştüyse mutlaka yapmanız gereken bir şey var. Chiva Bus adı verilen parti otobüsleri için yerinizi ayırtın. Bu otobüslerde Kolombiyalı müzik grupları canlı müzik yapıyor.
c2Hem eğleniyorsunuz hem de iki üç saat sürecek bir şehir turuna çıkmış oluyorsunuz. Otobüsler sabaha karşı sizi şehrin en ünlü salsa kulübü önünde bırakıyor. Sonrası iyilik güzellik.

GECE HAYATI MEDELLIN’DEN SORULUR

Hayatı film tadında yaşayan bir şehir: Medellin… Bu şehirde her an hareketle iç içesiniz. Kolombiya’nın genelinde olduğu gibi dans, müzik ve eğlence doruklarda yaşanıyor. Şehirde özellikle gençler fazlasıyla düşünülmüş.

c4Dijital iletişim olanakları da bambaşka bir boyutta, çoğu bölgede wifi alanları bulunuyor. Gece hayatı ise dünyanın birçok şehrine kıyasla zirvede yer alabilecek seviyede. Eğlenceyi ve aksiyonu seviyorsanız, Medellin’e hayran kalacaksınız.

KÜRESEL DÜNYANIN UMUDU

Kolombiya’nın Medellin kenti yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Guatape, dünyada eşi benzeri olmayan bir yer. Rengarenk evleri ve sokaklarıyla film setinden fırlamış gibi duran bu kasabadaki gelenek, evlerin duvarlarına minik desenler çizilmesiyle başlamış. Guatape’de her sokakta bambaşka bir manzarayla karşılaşmanız mümkün. Çünkü burası dünyanın en güzel kasabalarından biri.

c5Guatape’ye Medellin şehrinden bineceğiniz otobüslerle ulaşabiliyorsunuz. Otobüs ücreti ise 14.000 Peso, yani yaklaşık olarak 18 Türk Lirası. İki saat süren bir yolcuğun ardından kendinizi rüya gibi bir yerde bulacaksınız. Guatape’ye giden insanlar, burayı ‘hayatım boyunca gördüğüm en renkli ve en sıcak kasabaydı’ şeklinde anlatılıyor. Sürekli küreselleşen ve sanayileşen bir dünyada hâlâ Guatape gibi yerlerin olması umut verici bir şey olsa gerek.

SALSA’NIN BAŞKENTİ CALI

Kolombiya’da salsa denilince akla ilk Cali gelir. Çünkü Cali salsanın başkentidir. Oraya vardığınız ilk anda dansın ve eğlencenin enerjisi adeta sarıp sarmalar sizi. Eğer yılbaşında giderseniz, geceleri muhteşem Christmas ışıklarını izleyebilirsiniz. Cali’de salsa normalden çok daha hızlı ritimlerle yapılır. Buranın enerjisinin bu kadar yüksek olmasında bu durumun da payı olsa gerek.

salsaYerlilerin anlattığına göre zamanında Cali’de bir salsa gecesinde, çocuğun biri radyonun hızını birkaç birim artırmış. İnsanlar da bu hıza ayak uydurarak dans etmeye devam etmişler. O günden sonra Cali, salsanın en hızlı versiyonuna ev sahipliği yapmış. Cali’deki farklı salsa tarzı, sanki şehrin ve insanlarının ruhuna işlemiş gibi. Cali’nin enerjisi sizi mest edecek.