Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Filipinler’in ilginç geleneği: Uçuruma asılan tabutlar
Filipinler’in ilginç geleneği: Uçuruma asılan tabutlar
Filipinler'de Igorot kabilesi 2000 yıllık bir geleneği hala sürdürüyor. Burada yaşlılar kendi tabutlarını hazırlıyor ve tabutlar gömülmek yerine uçurumda asılı bırakılıyor.
Seyahat 24 Nisan 2018 - 10:26

Filipinler’in en kalabalık ve en büyük Luzon adasındaki Cordillera Dağları’nın uzak bir köşesindeki, başkent Manila’dan 8,5 saat uzaklıktaki Sagada köyünde eski bir gelenek hala yaşatılıyor.

t2-shutterIgorot kabilesinin 2000 yıldır sürdürdüğü bu geleneğe göre, ölüler el oyması tabutlara konarak uçurumun kenarında asılı tutuluyor. Igorotlar ölülerin bu şekilde atalarının ruhuna daha yakın olduklarını düşünüyor.

t3-shutterYaşlılar çevredeki ağaç kütüklerini oyarak kendi tabutlarını hazırlayıp kenarına isimlerini yazıyorlar. Ölüler tabuta konmadan önce ahşap ‘ölü sandalyesi’nde üzerleri yapraklarla ve battaniyeyle kaplı bir halde tütsülenerek çürümeleri geciktiriliyor.

t1-shutterBöylece yakınları birkaç gün boyunca cenazelere saygı ziyaretinde bulunuyor.

t4-shutterSöylentiye göre eskiden tabutların boyu daha kısa tutulduğu için bazen ölüleri anne karnındaki pzoisyonda tabuta yerleştirmek için kemikleri kırılırmış. Ama günümüzde tabutlar 2 metre boyunda yapılıyor.

t5-shutterIgorotlar eskiden insanın dünyaya geldiği pozisyonda bu dünyadan ayrılması gerektiğine inanırmış.

t7-shutterHintkamışı yapraklarına sarılı cesetler tabuta konmadan önce, tabutların durması için uçurumun dik yüzüne metal çubuklar çakılıyor. Ölünün yakınları, kendilerine şans getireceği inancıyla, ölünün su toplamış cesedinden kendi üzerlerine sıvı damlasın diye bekliyor.

t9-shutterFilipinler’de sadece Igorotların cenaze töreni bu şekilde. Tabutları uçurum duvarında saklama geleneği Çin ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde de çok önceleri uygulanıyordu.

t10-shutterSon dönemlerde tabutları görmek için köyü ziyarete gelen turistler olmaya başlamış ve köylüler bu şekilde önemli bir geçim kaynağına kavuşmuş.

t13-shutterSagada’da artık daha az uçurum mezarlığı olsa da, bölge halkı bu geleneğin süreceğine inandığını söylüyor.