Sözcü Plus Giriş
GALERİ Fiyortların tacındaki mücevher Geiranger 12 Mart 2019 13:46
1 Güzelliği ile 2005 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine giren Norveç'in Geiranger kasabası, her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.
2 Alesund şehrine bağlı bu küçük turistik kasabaya verilen bir diğer turizm ödülü ise Lonely Planet tarafından İskandinavya'daki en güzel seyahat noktası olarak seçilmesi.
3 Karla kaplı görkemli dağları, vahşi ve güzel şelaleleri, yemyeşil bitki örtüsü ve derin mavi fiyordu ile peri masalı bir manzaraya sahip bu güzel kasaba, 'Fiyortların tacındaki mücevher' olarak da tanımlanıyor.
4 Geiranger, Norveç'in ikinci büyük fiyordu.
5 Fiyort, dar ve derin körfez anlamında İskandinav kökenli bir kelime ve oluşumları 12 milyon yıl önce buzulların erimesine dayanıyor.
6 Sadece 250 civarında kişinin yaşadığı kasabaya dev yolcu gemileriyle her yıl 700 bine yakın turist geliyor.
7 Turistlerin en çok ilgisini çeken doğal güzelliklerden biri de Geiranger'deki 250 metre yükseklikten dökülen Seven Sisters (Yedi Kızkardeşler) şelalesi.
8 Geiranger'i en iyi görüş noktalarından görmek istiyorsanız, Ornesvingen, Flydalsjuvet veya Dalsnibba'ya (ücretli yol) gidebilir, Vesterasfjellet veya Skagefla'ya kadar yürüyebilirsiniz..
9
10
11
12