Tabiatın Ütopyası: Galapagos Adaları

Tabiatın Ütopyası: Galapagos Adaları

 

TABİATIN ÜTOPYASI:

Galapagos Adaları volkanik kayaları, çölleri, dipsiz mağaraları, gizli kalmış cennet gibi sahilleri, kraterleri, ormanları, endemik canlıları ile dünyanın içinde hiç bilinmeyen bir başka dünya adeta. Tamamen kendine özgü doğası, dev kara kaplumbağaları, deniz aslanları, iguanaları, Galapagos ispinozları, mavi ayaklı sümsük kuşları ve fırkateyn kuşlarıyla büyüleyici bir ortam sunuyor.
Colón Takımadaları olarak da bilinen Galapagos Takımadaları, Ekvador'a bağlı olup Büyük Okyanus'un doğusunda yer alır. 14 büyük ada, 8 küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşan takımadaların sadece beşinde yerleşim var. En gelişmiş adaları Santa Cruz, Isabella ve San Cristobal.

1959 senesinde Milli Park Alanı ilan edilmiş olan adanın çevresindeki 7 bin kilometrekarelik alan ise 1986'da deniz koruma alanı statüsüne kavuşmuş. Bu deniz koruma alanı, Avusturalya'daki Barrier Mercan Resifi'nden sonra dünyanın ikinci büyük doğal deniz koruma alanı. 1978'den beri de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Galapagos Adaları, 1985 itibariyle Biyosfer Koruma Alanı ilan edilmiş. Girişte size adada hiçbir canlıya zarar vermeyeceğinize dair bir form doldurtuyorlar. Takımadalara giriş için de 100 dolar giriş ücreti ödüyorsunuz. Adadan dışarı herhangi bir hayvan ya da bitki çıkartmak da kesinlikle yasak.

Galapagos Adaları ilk olarak 1535 senesinde keşfedilmiş ama buraya hiçbir ülke sahip çıkmamış. 1822 senesinde Ekvador'a katılmış. Ancak adadaki ilk insan yerleşimi 1930'larda başlamış. Günümüzde nüfusu 20 bin kişi civarında. Başkent, San Cristobal Adası'ndaki Puerto Baquerizo Moreno, turizmin merkezi ise Santa Cruz Adası'ndaki Puerto Ayora.

Puerto Ayora'da sağlı sollu restoranların ve hediyelik eşya dükkânlarının sıralandığı uzunca bir cadde var. Deniz kenarındaki balıkçı tekneleri ve üzerinde uçup balıklardan nasiplenmeye çalışan kuşlar tam fotoğraflık. Puerto Ayora'da yerel acentalardan çevre adalara gidebilirsiniz.


Nereler Görülmeli? 

Güney Amerika kıtasının 1000 kilometre kadar batısında 50 bin kilometrekareye yakın yüzölçümüne sahip olan bu adalarda dünyanın başka hiçbir bölgesinde göremeyeceğiniz endemik canlılara rastlayacaksınız. Resif köpekbalıklarıyla iguanalarla, yüzerken aynı zamanda dev kaplumbağaları görecek, adalarda yürüyüşler yapacaksınız.


Charles Darwin Enstitüsü

İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin, Galapagos adalarının dünyaca tanınmasını sağladı. 1835 yılında Galapagos Adaları'nı ziyaret eden  Darwin'in evrim teorisi çalışmalarında Galapagos önemli bir yere sahiptir.


Tortuga Bay / Turtle Bay

Galapagos Adaları'na özgü deniz iguanalarının, pelikan türlerinin ve flamingoların sıkça görüldüğü beyaz kumlu upuzun bir sahil. Santa Cruz Adası'nda, Puerto Ayora merkezine 3.5 kilometre mesafede. Adına kaplumbağa koyu anlamına gelen Tortuga Bay denmesinin nedeni ise Kasım-Şubat arasında yumurtalarını bırakan deniz kaplumbağaları. Haziran-Temmuz ayları ise kaplumbağaların yumurtadan çıkma dönemi.

Faydalı Bilgiler

– Galapagos Adaları'nın resmi para birimi 2000 yılından bu yana Amerikan Doları'dır. (USD)
– Resmi dili İspanyolca'dır.
– Hesabın %10'u oranında bahşiş yeterlidir.
– Seyahat öncesi aşı yaptırmaya gerek yoktur.
Gerekli Telefonlar: Ambulans: 911, İtfaiye: 102, Polis: 101

Nasıl gidilir? 

Galapagos Adaları'na Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Galapagos Adaları'na Ekvador'un Quito ve Guayaquil gibi büyük şehirlerden ulaşmak mümkündür. Tarifeli uçuşlar için genellikle Santa Cruz Adası'nın kuzeyinde yer alan Baltra Adası'ndaki Baltra Havalimanı kullanılır. Ücretsiz havalimanı servisleri ile Itabaca Kanalı'na, oradan da 10 dakikalık feribot yolculuğu ile Santa Cruz Adası'na ulaşabilirsiniz. Buradan da taksi ya da otobüs ile yaklaşık 45 dakikalık yolculukla adanın merkezi Puerto Ayora'ya ulaşabilirsiniz. (Taksi 15 Dolar, Otobüs 1.8 Dolar)

Ne zaman gidilir? 

Tropikal iklimin etkili olduğu Galapagos Adaları'nda hava şartları okyanus akıntılarından etkilenebilmek-tedir. Haziran – Kasım arası yağışlar arttığı için ziyaret için en ideal dönem Aralık – Mayıs arasıdır.

Nerede kalınır? 

Galapagos takımadaları 14 büyük ada, 8 daha küçük ada ve 40 küçük adacıktan oluşmaktadır. En gelişmiş adaları Santa Cruz, Isabella ve San Cristobal olarak sıralanabilir. Konaklamak için en uygun bölgeler Santa Cruz adasının merkezi “Puerto Ayora”, Isabella adasının merkezi “Puerto Villamil” ve San Cristóbal adasının merkezi “Puerto Baquerizo Moreno” bölgeleridir. Adalarda konaklamak için pansiyondan villaya kadar geniş bir seçenek mevcuttur. Özellikle Paskalya ve Noel dönemlerinde adalar kalabalıklaştığından önceden rezervasyon yapılması önerilir.

Ne yenir? Ne içilir?

Deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfağı olan adada ıstakoz başta olmak üzere pek çok nefis deniz ürününü tadabilirsiniz. Galapagos Adaları'na özgü, bölgenin yerel ıstakozları ile yapılan “ceviche” ve “encocado de langostino” yemekleri mutlaka tadılması gereken yerel lezzetler arasındadır.  Güney Amerika ülkelerinin pek çoğunda olduğu gibi burada da muz kızartması yaygın. İçecek olarak tropikal meyvelerle hazırlanmış meyve sularını mutlaka tatmalısınız. Yemekler hem lezzetli, hem de çok uygun fiyatlı.