Sözcü Plus Giriş

Gaziantep gezilecek yerler: Dünyaca tanınan mutfağıyla tarihi şehir Gaziantep

Gaziantep, dünyaca ünlü baklavası, fıstığı, Türk damak tadının eşsiz lezzetlerini barındıran yemekleri ve Milli Mücadeledeki kahramanlıklarla dolu müdafaası ile Gazi ünvanı alan çok önemli şehirlerimizden biridir. Şimdi eski adı Ayıntap olan Gaziantep’in gezilecek tarihi ve turistik yerlerini tanıyalım…

Güncellenme: 09:33, 22/09/2018
Gaziantep gezilecek yerler: Dünyaca tanınan mutfağıyla tarihi şehir Gaziantep

Gaziantep’in gezilecek tarihi ve turistik yerlerini sizler için derledik. Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından biri olan ve Kalkolitik, Paleolitik, Neolitik dönemler, Tunç Çağı, Hitit, Med, Asur, Pers, İskender, Selefkoslar, Roma ve Bizans, İslam-Arap ve İslam-Türk devirlerinin izlerini taşıyan Gaziantep’in dikkat çekici yerleri…

GAZİANTEP'İN GEZİLECEK YERLERİ…

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

9 Eylül 2011 tarihinde açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.
Antik Zeugma şehri, MÖ 300'de Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi. Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ”köprü”, ”geçit” anlamına gelen ”Zeugma” adını aldı. Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, Kommagene Krallığı’nın en büyük dört kentinden biri unvanını elde edecek zenginliğe ulaşmayı da başarmıştır. Mozaiklerin en görkemlilerinin keşfedildiği Poseidon ve Euphrates villalarının tüm duvarları ve hatta tabanlarının dahi mozaik ve fresklerle süslenmiş olması kentin zenginliğinin kanıtları. Müzede yer alan mozaik panoların tamamı çok büyük ustalık eseri. Bazılarının tam 500.000 parçadan meydana getirilmiş olması yanında figürlerin gerçekçilikleri ve canlılıkları görenleri büyülüyor. MS 2. yüzyıl tarihli Maenad ya da daha bilinir adıyla Çingene Kızı Mozaiği, müzenin en beğenilen buluntusu ve Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak adlandırılmaktadır.

Zeugma

Zeugma

GAZİANTEP KALESİ VE SAVAŞ MÜZESİ

Türkiye’deki kale örneklerinden ayakta kalabilmiş olanlar arasında en güzelllerinden biridir. Şehir merkezinde, Alleben Deresi’nin güney kenarında, yaklaşık 25-30 metre yükseklikte bir tepe üzerindedir. İlk olarak Roma döneminde höyük üzerinde bir gözetleme kulesi olarak yapılmış, bugünkü biçimini ise “Kaleler Mimarı” olarak adlandırılan Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde M.S. VI. yüzyılda almıştır. Kale çapı yaklaşık 100 metre çevresi 1200 metre olan gayrı muntazam dairesel bir şekle sahiptir. Kale bedenleri üzerinde 12 adet kule mevcuttur. Kale, günümüzde “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılmaktadır. Gaziantep'in gösterdiği savunma 45 dakikalık bir belgeselle kale içerisinde gösterilmektedir. Kentin olağanüstü panoramik manzarası için Gaziantep Kalesi'ni mutlaka ziyaret edin.

TÜRKİYE’DEKİ 5 ÖNEMLİ KÜLTÜR MİRASI

 

RUMKALE

Rumkale Fırat ve Merzimen kıyılarından itibaren dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepe üstüne kurulmuştur. Rumkale’ye Kasaba köyünden ve Halfeti’den teknelerle kolaylıkla ulaşılmaktadır. Kale iki beden halindedir. Birinci beden; kalenin doğu, kuzey ve batıda doğal kayalığın dik olarak yontulmasıyla, doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuştur. İkinci beden ise bu doğal surun üstüne sert kalker kesme taşlarla sur duvarı olarak yapılmıştır. Kuzey ve doğu surlarında dikdörtgen planlı 7 burç ile kuzeyde çok sayıda mazgal pencere yer almaktadır. Kalenin güney yöndeki kayalık uzantısı 12. yüzyılda 30 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğinde oyularak uçurum (hendek) haline getirilmiştir. Kale 120 metre genişliğinde ve 200 metre uzunluğunda bir alanı kaplamaktadır.

shutterstock_594905993

Rumkale

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Bakırcılar Çarşısında yer alan dükkanların yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 19. y.y. da yapıldığı düşünülmektedir. Tek katlı dükkanlardan oluşan çarşı, hanlar bölgesi içinde yer almaktadır. Kemerli girişlerle sokağa açılan dükkanlar düzgün kesilmiş sert kalker (keymıh) taştan yapılmıştır. “Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında 8 sokak ve 280 dükkan restore edilmiştir. Kültür Yolu Projesi kapsamında yer alan çarşı Tarihi Kentler Birliği’nin “Başarı Ödülüne” layık görülmüştür.

İlginizi ÇekebilirMutfağıyla ve tarihi yerleriyle Akdeniz şehri AdanaMutfağıyla ve tarihi yerleriyle Akdeniz şehri Adana