Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Geyikli’nin gezilecek yerleri: Truva Antik Kenti ve eşsiz sahilleri ile Geyikli
Geyikli’nin gezilecek yerleri: Truva Antik Kenti ve eşsiz sahilleri ile Geyikli
Çanakkale'nin Ezine İlçesine bağlı Geyikli, sahilleri eşsiz doğal güzelliği ile görülmeye değer bir tatil beldesidir. Şimdi, Geyikli'nin tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını tanıyalım...
Seyahat 9 Temmuz 2018 - 08:31

Geyikli'ye 9 kilometre uzaklıkta bulunan Alexandria Troas kalıntılarından yola çıkılarak Geyikli’nin geçmişinin M.Ö. iki binli yıllara dayandığı tahmin edilmektedir. Çam ormanları ve zeytin bahçeleri ile çevrili olan Geyikli’nin gezilecek yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz…

GEYİKLİ’NİN GEZİLECEK YERLERİ

TRUVA ANTİK KENTİ

Truva, dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisidir. Truva'da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı göstermekte ve Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu benzersiz coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları izlememizi sağlamaktadır. Truva'daki en erken yerleşim katı M.Ö. 3000-2500 ile erken Bronz Çağı'na tarihlenmektedir, daha sonra sürekli yerleşim gören Truva katmanları M.Ö. 85 – M.S. 8. yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi ile sona ermektedir. Truva, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle burada hüküm süren uygarlıkların diğer bölgelerle ticari ve kültürel bağlantıları açısından daima çok önemli bir rol üstlenmiştir. Truva ayrıca gösterdiği kesintisiz katmanlaşma ile Avrupa ve Ege'deki diğer arkeolojik alanlar için referans görevi görmektedir. Truva Antik Kenti, 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

geyikli gezi rehberi

ALEXANDRA TROAS ANTİK KENTİ

Bozcaada vapurlarının kalktığı Geyikli İskelesi'nin 3 kilometre güneyinde bulunan antik kent “Eski İstanbul” ismi ile de tanınıyor. Alexandria Troas, Çanakkale'ye 60 Truva’ya 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kent, Antigonos Monopthalmos (Tek Gözlü Antigonos) tarafından M.Ö. 310 yılında kurulmuştur. Kentin asıl adı Antigoneia'dır. Kentin bilinen önemli bir özelliği ise Aziz Paulus'un kentte Hristiyanlığı yaymak için bulunmuş olmasıdır. MS. 9 yüzyılda kentin terk edilmiş olduğu düşünülmektedir. Troas’ın çevresi volkanik bir bölge olduğu için granit bloklarıyla doludur. Bu bölgedeki kalıntılar Roma İmparatorluğu zamanında birçok taş ocağının burada işletildiğini göstermektedir. MÖ. 300 ve MS. 400 arasında bu ocaklarda metrelerce uzunlukta ve tonlarca ağırlıktaki granit sütunlar işlenerek Alexandria Troas’ın limanından İmparatorluğun başkenti Roma ve Ostia gibi diğer büyük şehirlerine gönderildiği bilinmektedir. Rönesansın ortalarında bu sütunlar antik yapılardan sökülerek Roma’daki St. Clemente, St. Vitale, St. Prassede ve Venedik’teki St. Marco gibi bazı kilise ve bazilikalarda tekrar kullanılmıştır. Kimi sütunlar da Osmanlı İmparatorluğu zamanında İstanbul’a götülülüp örneğin Üsküdar’daki Yeni Valide Camii gibi yapılarda kullanılmıştır.

GEYİKLİ SAHİLİ

Yeşille mavinin iç içe olduğu Geyikli Sahili, önemli uğrak mekanlarından birisidir. Bozcaada'nın tam karşısında, ünlü Achilleus ve askerlerinin Truva şehrine doğru ilerleyişinde karaya ilk ayak bastıkları noktada denize girebilir, taze Zeytin ve Çam ağaçlarının kokusunu içinize çekebilirsiniz.