Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gezginler için 5 adımda Ekvador
Gezginler için 5 adımda Ekvador
Bir ülke düşünün; bir yanında Büyük Okyanus, bir yanında Amazon ormanları olsun. Güneşin hiç eksik olmadığı, bir tarafından da And Dağları ile çevrilen bir ülke... Muhteşem sahilleri ve birbirinden lezzetli meyveleriyle mutlu ve güler yüzlü insanların ülkesi... Şimdi bu güzel ülkeye gidenlerin mutlaka yapması gereken 5 şeyi sıralacağız. İlk olarak başkentten başlıyoruz.
Yaşar ÖZER
Seyahat 12 Mart 2018 - 11:07

DÜNYANIN EN YÜKSEK İKİNCİ BAŞKENTİ

Başkent diyince genelde insanların aklına tarihi yapılar, müzeler ve eğlence yerleri gelir. Ekvador’un başkenti Kito (Quito) ise ziyaretçilerine böylesine büyük bir şehirde doğa ile ne kadar iç içe olunabileceğini öğretiyor.

e1Kito, başkent algınızı tamamen değiştirecek özelliklere sahip. Dağların arasına kurulan Kito’nun doğal yapısı sizi büyüleyecek. Bu şehir sadece betonlarla kaplı olmaktan fazlasıyla uzak, çünkü doğaya son derece önem veren bir anlayış var. Kito her yıl düzenli olarak ılıman iklimin görüldüğü bir şehir. Gece hayatı ise oldukça hareketli. Bir de şehrin yakınlarında bir volkanik dağ bulunuyor.

DOĞADA YAŞAYAN KIZILDERİLİLERLE TANIŞIN

Yeni ülkeler ve şehirler tanımak herkes için başka türlü anlamlar taşır. Bazıları ülkelerin kültürel yapısını ve insanların yaşayış tarzını her şeyden daha fazla önemser. Sadece bir ülke keşfetmekle kalmaz, aynı zamanda bir kültürü ve insanları keşfeder.

e2Eğer böyle biriyseniz, Kito’da amazon yaşamına tanıklık edebilirsiniz. Doğa ile iç içe yaşayan insanların hayatlarını deneyimlemek isteyenler için düzenlenen turlar bulunuyor. Mesela hâlâ ormanda yaşayan Kızılderililerle tanışmanız mümkün. Hayatınızın en farklı deneyimi Ekvador’da sizi bekliyor.

DÜNYANIN SONUNDAKİ SALINCAK

Ekvador’daki ikinci durağımız Güney Amerika’nın rüya gibi kentlerinden biri olan Banos… Bu şehrin en bilinen özelliklerinden biri dünyanın sonundaki salıncak. Bu salıncak ağaç ev anlamına gelen ‘La Casa del Arbol’a iplerle bağlı. Bu sevimli ağaç ev muazzam bir manzaraya sahip.

e3Salıncakta sallanırken 2,660 metre derinlikte bir uçuruma bakıyorsunuz. Bir yanınızda Tungurahua volkanik dağı ve onu çevreleyen eşsiz bir doğal doku… Manzarayı bir kenara bırakıp gökyüzüne odaklandığınızda ise bulutların arasında uçuyormuş gibi hissedeceksiniz. Dünyanın sonundaki salıncağı deneyimlemek için cesur biri olmanızı belirtmekte fayda var.

BANOS SİZİ MACERAYA ÇAĞIRIYOR

Banos, özellikle mecera tutkunu gezginler için cennet gibi bir yer. Bu şehirde yapabileceğiniz birçok aktivite var. Gezinize adrenalin eklemeyi seven biriyseniz, iki dağın arasından Bungee Jumping ile bir dereye atlayabilirsiniz. Kanyon yürüyüşü, rafting, zipline, amazon turları, bisiklet, ATV ve motosiklet gibi alternatifler de mevcut.

e4Ekstrem sporları tutkunları için cennet gibi bir yer olan Banos, muhteşem doğasıyla masal tadında bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Üstelik bu sporları dünyanın birçok yerine kıyasla çok daha uygun fiyatlara yapabiliyorsunuz. Banos’un eşsiz doğası sizi maceraya çağırıyor.

EKVADOR’UN KABAK KOYU

Ekvador’un Kabak Koyu olarak tanımlayabileceğimiz Montanita ise muhteşem enerjisiyle gençlerin ve her daim kendini genç hissedenlerin vazgeçilmezi… Montanita, tarz olarak Fethiye’deki Kabak Koyu’nu andıran bir yer. Kabak Koyu’na gittiyseniz size oldukça tanıdık gelebilir.

e5Burası kumsalı ve enerjisinin yanı sıra sokak lezzetleriyle de ön plana çıkan bir rota. Sokaklarda çok çeşitli ve inanılmaz lezzetli atıştırmalıklar satılıyor. Yüzde yüz doğal meyvelerle yapılmış sokak kokteylleri de cabası… Montanita’nın enerjisi sizi sarıp sarmalayacak… Damağınızda ve ruhunuzda unutulmaz bir tat bırakacağından emin olabilirsiniz.