Günde 8 dolara 6 yılda 50 ülke gezen çift

Dünyayı görme arzusuyla yanan Polonyalı çift, 6 yıl içinde 5 kıta gezerek 150.000 kilometreden fazla yol yaptı, üstelik günde sadece 8 dolar harcayarak...

Günde 8 dolara 6 yılda 50 ülke gezen çift

Karol ve Aleksandra Lewandowski çifti, 6 yıl önce Polonya’dan yola çıkarak kendilerini dünyanın farklı yollarının akışına bıraktı. Bu süreçte 5 kıta görüp 50 ülke gezen çift, 15 bin kilometreden fazla yol yaptı.
12Lewandowski çiftini pek çok gezginden ayıran özellikleri ise, bu uzun seyahati günde sadece 8 dolar harcayarak yapmış olmaları.

3İlk etapta 600 dolara aldıkları karavan masraflarının en büyük kalemini oluşturuyordu.

5En büyük masrafın benzin olduğunu söyleyen çift, bu nedenle kendileri gibi gezgin olanlarla beraber seyahat ederek benzin parasını paylaştı. Bazen yol arkadaşlarının arasında kendi gezi bloglarının takipçileri bile vardı.

11Karol ve Aleksandra, yol boyunca kartpostal satarak para kazandılar. Konaklama için de hiç bir zaman harcama yapmayan çift, çoğunlukla karavanda ya da sahile-dağlara-ormanlara kurdukları çadırlarında uyudu.

2Gezgin ikili, yemek konusunda da lükse kaçmayarak harcamalarını büyük oranda kısmış oldu. Çift, marketten alışveriş yaparak kendi yemeklerini kendileri yaptı.

9Yolda öğrendikleri en önemli şeylerden biri, nadiren de olsa arıza yapan karavanları onarmak oldu. Böylece tamirci masrafından da kurtulmuş oldular. Kendi başlarına halledemedikleri sorunlar için tamirciye gittiklerinde ise, yolculuklarına katkı olsun diye kimsenin kendilerinden para almadıklarını söylüyorlar.

10Karavanın çatısında 150 litrelik bir su depoları ve elektrikli bir duşları vardı. Böylece duşa para vermedikleri gibi, çoğunlukla nehirlerde ve göllerde yıkanarak doğayla iç içe olmanın büyüsünü yaşadılar.

1Çiftin yazdığı blog, Polonya'nın en popüler gezi blogu oldu. Böylece reklamlardan para kazanmaya başladılar ve sponsorlar buldular. Özellikle büyük harcamalara ihtiyaç duyduklarında bu sponsorlar yardıma koştu. Mesela Avustralya'dan Amerika'ya geçişlerini sponsorlar üstlendi. Karavanın üzerindeki yer alan logolar ve reklamlar da o yardımların karşılığı.

13Sonra seyahat işini büyüterek, bloglarını kitaba dönüştürdüler, hatta ikinci kitabı bastırdılar. Oradan da gelir elde etmeyi başaran çift, bir yandan da  çeşitli firmalar için egzotik yerlerde reklam filmleri ve fotoğraflar çekti. Grafik tasarımcı ve bilişim uzmanı olarak internet üzerinden işler de yaptılar.
6Karol ve Aleksandra Lewandowski, ucuza seyahat etmenin mümkün olmadığına inanlar için en güzel cevabı vermiş oldu ve pek çok gezgine de ilham oldular.
8

İskoçya'daki Viking Festivali'nden etkileyici kareler İlginizi Çekebilir İskoçya'daki Viking Festivali'nden etkileyici kareler


Dünyanın en güzel şehirlerinin kuş bakışı görüntüsü İlginizi Çekebilir Dünyanın en güzel şehirlerinin kuş bakışı görüntüsü
Loading...