Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güneydoğu’nun giriş kapısı Osmaniye’de gezilecek yerler! Osmaniye’de tarihi ve turistik yerleri keşfedin!
Güneydoğu’nun giriş kapısı Osmaniye’de gezilecek yerler! Osmaniye’de tarihi ve turistik yerleri keşfedin!
Daha eski zamanlarda ismi Cebelibereket ve Adana'ya bağlı bir ilçe olan Osmaniye, 26 Ekim 1996'da il statüsüne kavuşmuştur. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan ve Güneydoğu Anadolu'nun giriş kapısı olarak tanımlanan Osmaniye'nin gezilecek tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgileri sizler için derledik...
Seyahat 3 Nisan 2018 - 11:06

Türkiye’nin 80. ili olan Osmaniye’de, 7 ilçe, 9 belde ve 161 köy vardır. Ceyhan Nehri havzasında yer alır. Binlerce yıl önce Hitit, Pers ve Roma gibi önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan Osmaniye, tarihi kaleleri ile ön plana çıkan oldukça zengin tarihi ve doğal güzelliği barındırır. Şehirde milli park, kaplıca, açık hava müzesi ve yayla gibi turizm açısından önemli yerlere sahiptir. İşte size kısa bir Osmaniye turizm rehberi…

KASTABALA ANTİK KENTİ

Kastabala-Hierapolis, Anadolu'nun güneydoğusunda Osmaniye İlinin 12 km. kuzey-kuzeybatısında, Cevdetiye Beldesi – Karatepe Müzesi yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında yer alır. Bölgede yapılan kazı çalışmaları, kentin tarihinin M.Ö. 5.yüzyıla kadar uzandığını göstermektedir. Kastabala Antik Kenti’nin merkezi, surlar ile çevrilidir ve kayalık yükseltiler ile doğal sınırları bulunmaktadır. Antik kent içerisinde tiyatro, hamam, dükkan ve kilise kalıntılarına rastlanmıştır.

KASTABALA ANTİK KENTİ

KASTABALA ANTİK KENTİ

TOPRAKKALE KALESİ

Toprakkale İlçesi sınırlarında, Osmaniye, Adana ve İskenderun’a giden yolların yollarının kavşağındadır. Toprakkale Kalesinin geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara dayanır. Abbasi Halifesi Harun Reşit zamanında siyah taşlarla yeniden yapılandırılan kale dikdörtgen planlı, 12 burçlu ve dış avlu surları bulunmaktadır. Toprakkale Kalesi, yığma bir tepe üzerinde kurulmuştur. Osmanlı döneminde Kale Kınık kalesi olarak bilinmektedir.

ALA CAMİİ

Ala Camii, Roma Dönemi’nde manastır olarak yapılmıştır. Yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkartılan Osmaniye Ala Camii, Kadirli’nin Öksüz Köyü’nde yer almaktadır. Manastır olarak inşa edilmesinin ardından yapıya bir de kilise ilave edilmiştir. Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey'in oğlu Kasım Bey, kiliseyi babası için camiye çevirmiş ve Alaüddevle Mescidi adını vermiştir. 1865 yılında tekrar restore edilerek açılmış ve ismi Ala Camii olmuştur. Bu tarihten sonra 1921 yılına kadar cami ve medrese olarak hizmet vermiştir.

KARATEPE AÇIK HAVA MÜZESİ

Kadirli İlçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Kızyusuflu Köyü’nde bulunur. M.Ö. 8.yüzyılda Hitit Kralı Asivatas tarafından krallığını kuzeydeki vahşi kavimlere karşı korumak üzere bir hudut kalesi olarak yaptırılmıştır. Daha sonra burayı ele geçiren Asurlular bu kaleyi yakıp yıkmışlardır. Toros Dağları’nın eteklerinde bulunan Karatepe Antik Kenti, 1946 yılında öğretmen Ekrem Kuşçu tarafından tesadüfen bulunmuştur. Adana Müzesi’ne bildirilen bölgede yapılan ilk çalışmalar, yine 1946 yılına aittir. Alman arkeolog Prof.Dr. H.Th.Bossert başkanlığında kurulan kazı heyeti, bölge ve çevresinde kazı çalışmalarında bulunmuştur. Burada birçok yapıya rastlanmıştır. Özellikle aslan başlı heykeller bulunur. Bundan dolayı Aslantaş da denilmektedir.

KIRMITLI KUŞ CENNETİ

Osmaniye’nin öne çıkan doğal güzelliklerinden biri olan Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kastabala Vadisi olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 200 tür kuşun yaşadığı Kırmıtlı Kuş Cenneti, Ceyhan Nehri’nin kıyısındaki göletlerden biridir. Bu kuşların birçoğu nesli tükenmekte olan kuşlardır.

HARUNİYE KALESİ(HARUN REŞİT KALESİ)

İlçenin kuzeydoğusunda, Kurtbeyoğlu mahallesindedir. Buraya, aynı zamanda “Kurtlar Kalesi” de deniliyor. 699 yılında, Abbasi Halifesi Harun Reşit tarafından yaptırılmıştır. Kale askeri yönden büyük öneme sahiptir. Kalede zamanında Türk mücahitler kalmış ve iskan edilmiştir. Kalede bulunduğu söylenen, yeraltı tünelinin, kaleden başlayarak, Harap mevkiine kadar uzandığı söyleniyor. Tünel, insanın rahatça hareket edebileceği boyuttadır ve kalenin aşağı ile her türlü ilişkisini sağlamak için yapılmıştır. Bugün kale harabe görünümündedir ve sözü edilen tünel kapanmıştır.

KARAÇAY ŞELALESİ

Şehir merkezine 4 kilometre mesafede bulunan Karaçay mesire alanından sonra 3,5 km uzunluğunda, tabiat parkı özelliğinde bulunan vadi sonunda Karaçay Şelalesi bulunmaktadır. Karaçay deresi dik yamaçlardan aşağıya inerken 25 m. yüksekliginde Karaçay Şelalesini oluşturur. Eşsiz güzellik ve manzara arz eden Karaçay Şelalesi, ancak patika yolla ulaşılabilen bakir bir doğa harikasıdır. Aynı zamanda günübirlik mesire ve trekking alanıdır.

OSMANİYE TÜRKİYE’NİN LEZZET DURAKLARININ ORTASINDA YER ALIYOR

Son güncelleme: 11:31 - 03.04.2018