Sözcü Plus Giriş
GALERİ Havacılık tarihimizde zaman yolculuğu 26 Şubat 2019 13:06
1 Ankara'daki Türk Hava Kurumu Müzesi (THK), 5 dönümlük bahçesi içindeki tarihi paraşüt kulesi, orjinal ve kopya uçakların sergisiyle ziyaretçilerini havacılık tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.
2 Başkent'in Ulu semtinde bulunan Müze binasında, Türkiye'de ve dünyada sivil havacılık tarihine ilişkin çeşitli belgeler, fotoğraflar ve nesneler de yer alıyor.
3 Türkiye'nin ilk uçak fabrikası olan Kayseri TOMTAŞ Fabrikası'nın (1920'lerde aktif üretimdeydi) görüntüleri, THK'nın kullandığı çeşitli üniforma, madalya ve süslemeler, özel pullar ve THK'nın diğer tesislerinin maketleri de müzede sergileniyor.
4 İlk Türk kadın akrobasi pilotu Edibe Sayın, ilk Türk kadın paraşütçü Yıldız Eruçman ve ilk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen'in de aralarında olduğu, havacılık tarihimizin unutulmaz isimleri heykel ve büstleriyle müze ziyaretçilerini selamlıyor.
5 Müze, Osmanlı figürleri Lagâri Hasan Çelebi ve Hezârfen Ahmed Çelebi tarafından uçmak için kullanılan, 17. yüzyıla ait araçların maketlerini de içeriyor.
6 Pazartesi hariç haftanın tüm günleri açık olan müze, ücretsiz olarak gezilebiliyor.
7
8
9
10
11