Sözcü Plus Giriş
GALERİ Hayranlık uyandıran sıradışı kütüphane 25 Şubat 2019 10:58
1 Almanya'nın Stuttgart kenti kütüphanesi, içeriğiyle olduğu kadar mimarisi ve çağdaş hizmet tarzıyla ziyaretçilerini etkiliyor.
2 Koreli mimar Eun Young Yi'nin 235 rakibini eleyerek seçilen projesine göre inşa edilen 'Stadtbibliothek am Maiander Platz'ın yapımına 2008 yıllarında başlandı.
3 Toplam 80 milyon Euro harcanarak yapılan kütüphane 2011 yılından bu yana hizmet veriyor.
4 İçi ve dışında beyaz renklerin hakim olduğu kütüphane ikisi yeraltında olmak üzere toplam 11 kattan oluşuyor.
5 Gün ışığından yararlanmak için üst katlatı cam ağırlık yapıldığı için oldukça ferah bir tasarımı olan kütüphanede katlar arasındaki geçişler açık merdivenler aracılığıyla sağlanıyor.
6 İçeriğinde yüzbinlerce geleneksel ve elektronik kitap, süreli yayın, film, müzik gibi farklı materyaller bulunan bu devasa yapı, araştırmacılar için adeta bir bilgi cenneti.
7 Kütüphane depolarından bir kitaba ulaşılmak istendiğinde kurulu raylı sistemle hızlı bir şekilde erişimi sağlanan, Kütüphane katlarına serpiştirilen mavi kanepeleri, kişiye özel emanet dolapları, ücretsiz wi-fi bağlantısı, cafeleriyle ziyaretçi dostu kütüphane, açıldığı günden bu yana kentin en keyifli kültür mekanı olma özelliğini taşıyor.
8 Geceleri mavi ışıklarla aydınlatılan kütüphanenin gece boyunca açık olan “Uykusuzlar İçin Kütüphane” adında bir bölümü de bulunuyor.
9
10
11