Hint Okyanusu’nun büyüleyici adası Sri Lanka

Marco Polo'nın "Hiç şüphe yok ki, kendi büyüklüğündeki adaların en güzeli" dediği, yemyeşil doğasıyla büyüleyen Sri Lanka’ya gitmek için işte 10 harika neden...

Hint Okyanusu’nun büyüleyici adası Sri Lanka

1. Çay içmek

cayDünyanın en büyük dördüncü çay üreticisi Sri Lanka'da; Kandy ve Kurunegala en bilinen çay bölgeleri. Ancak koloniyel dönemlerden beri “Küçük İngiltere” diye bilinen Nuwara Eliya eski çay kulübelerini mini otellere çevirdiği için turistlerin gözdesi. Handunugoda bulunan “Virgin White Tea Plantation” ise eski Çin İmparatorlarının çayını yetiştirmesi ile meşhur.

2. Değerli taş almak

maviDünyanın en güzel ve en büyük mavi safirlerinin çıkarıldığı Sri Lanka, yüzölçümünün küçüklüğüne rağmen dünyada var olan 85 değerli taşın 40 tanesine ev sahipliği yapıyor. Makul fiyatları ve farklı duygusu ile son yıllarda adada çıkan aytaşı çok popüler.

3. Denizin keyfini çıkarmak

unawuktuSri Lanka; 1300 km uzunluğundaki sahillerinde birbirinden güzel kumsallara sahip olsa da, Discovery Channel tarafından dünyanın en güzel 10 kumsalından biri seçilen Unawatuna özel bir yere sahip. Hindistancevizi ağaçlarının altında uzanan 4km sahili, altın kumları, derin mavi denizi ile bu sahil aynı zamanda sessizliği dinlemekten hoşlananlar için doğru bir seçim.

4. Fotoğraf çekmek

foto
Sri Lanka; çay tarlalarından, şelalalerine, doğal parklarından Budist tapınaklarına her noktada denklaşöre basılacak güzellikte. Babadan oğula miras yoluyla geçen sırıkların üzerinde, gün doğumu ve batımı sırasında avlanan balıkçılar, yüzlerce bir yıllık geleneği devam ettiriyorlar ve Sri Lanka'dan en akılda kalan fotoğrafı yaratıyorlar.

5. Koloniyel düşler kurmak

galleUNESCO'nun kültür mirası listesinde olan Galle; ticari denizyolların ortasında olduğu için, birçok farklı ülkenin kolonisi olmuş. Halen Arap, Çinli, Hintli, tüccarların; İngiliz ve Hollandalı kolonicilerin damgasını taşıyan bu küçük kalenin kafelerinde; tavandan asılmış vantialtörlerin altında oturup, muson yağmurlarını seyretmek ve koloniyel hayaller kurmak mümkün.

6. Budizmin geçmişine uzanmak

filSri Lanka'nın nüfusunun %70'i Budist ve Budizmin en eski formu olan Thereravada'ya inanılıyor. Budizm'in en eski kutlamalarından olan ve Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleştirilen Kandy Perahera; Buda'nın kutsal kabul edilen dişinin özel bir kutuda ve bir filin sırtında tapınağın dışına çıkarılıp gezdirildiği bir etkinlik. Süslenmiş 100 fil, rengarenk dansçıları ve ateş yiyenlerin gösterileriyle Asya'nın en renkli görüntülerinden biri.

7. Farklı kültürleri tanımak

kayaSri Lankayı kültürel ve arkeolojik olarak tanımak için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kültür Üçgeni, kraliyet sarayları,manastırları, tapınakları ile ünlü. Üçgenin en eski şehri olan Anuradhapura; oyma tapınakları ile bilinen Dambulla ve dev kayalıkların üzerine inşa edilen taş kalesi ile Sigiraya mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

8. Vahşi doğayı yaşamak

sriSri Lanka; dünyanın en zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip ülkelerinden biri. 21 doğal park var ve Yala Doğal Parkı 44 farklı memeli hayvana ev sahipliği yapıyor ve dünyanın lepoar yoğunluğu en yüksek olan noktalarından biri. Hayvanseverelerin vazgeçemediği diğer nokta ise, kimsesiz ve yaralı fillerin bakıldığı Pinnawala Fil Yetimhanesi.

9. Mavi balinaları izlemek

blue30 metreye ulaşan boyları ve 200 tonu aşan ağırlıkları ile dünyanın en büyük canlısı ve 90 yıla varan ömrüyle en uzun yaşayan hayvanı ünvanlarına sahip olan mavi balinaların dünyada çok az görüldüğü yerlerden biri Sri Lanka. Mavi balinaları Aralık ve Nisan ayları arasında ülkenin güneyindeki Mirissa'dan organize edilen özel turlarla izlemek mümkün.

10. Asya’nın en iyi otelinde kalmak

otel1684 yılında kurulan ve Hollanda Koloni Valisi'nin karargahı olan bina 1863 yılında New Oriental Hotel adıyla otele dönüştürülmüş. Günümüzde Amangalle olarak özelliğini koruyan yapı; Kıta Asya'sının en eski oteli olma özelliği taşıyor. Galle kalesinin hemen yanında konumlanmış ve ilk yapıldığı günkü tik yer döşemelerine ve aynalarına sahip Amangalle koloniyel günlerin şatafatını yaşatıyor.

Avustralya'nın sıradağlarında bir ağacın etrafına kurulmuş otel İlginizi Çekebilir Avustralya'nın sıradağlarında bir ağacın etrafına kurulmuş otel Dubai su villalarının yapımına başladı İlginizi Çekebilir Dubai su villalarının yapımına başladı