İç Anadolu’daki güzellik: Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli Tabiat Parkı, Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesine bağlı Karaahmetli köyü sınırlarında 107 hektarlık alanda kurulu olan bir tabiat parkı.

İç Anadolu’daki güzellik: Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli Tabiat Parkı’na Kırıkkale şehir merkezinden Karaahmetli köyüne kadar asfalt yol ile, oradan parka kadar ise stabil yol ile ulaşım mümkün.

Park, Kırıkkale şehir merkezine 26, Ankara’ya 77 ve Bahşılı’ya ise 24 kilometre mesafede.

23 Temmuz 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile tabiat parkı ilân edilen park sınırları içerisinde 51 familyaya ait 201 cins, 235 tür, 27 alt tür 6 varyete bulunuyor.

Park ve yakın çevresinde toplam 63 kuş türü, 12 sürüngen türü, 15 memeli hayvan türü yaşıyor.

Ayrıca Kapulukaya Baraj Gölü’nde ise 13 balık türü mevcut. Bunun yanı sıra Kapulukaya Baraj Gölü, nesli tehlike altında olan bayağı su samurunun (Lutra lutra) yaşam alanı olarak biliniyor.

Alanda, topoğrafik yapıya ve yükseltiye bağlı olarak değişkenlik gösteren farklı ekosistemler mevcut. Alanın doğal orman, kaya ve step yapısı çeşitli yaban yaşamına ve bilimsel araştırmalara imkân sağlıyor.

Park alanı, günü birlik rekreasyon ve spor aktiviteleri için uygun. Piknik, doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı ve kuş gözlemciliği ziyaretçiler tarafından alan içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

Park içerisinde 37 adet kamelya, 52 adet piknik masası, 1 adet tuvalet, 5 adet çeşme, 4 adet çocuk oyun alanı, 1 adet su deposu, otopark alanı, spor alanı bulunuyor.

(Fotoğraflar: Cumhur Yetmez / Depo Photos)

Loading...