Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İçecekleriyle meşhur yerler
İçecekleriyle meşhur yerler
Bazı şehirler var ki sadece tarihi, görülecek yerleri, kültürel atmosferleri, yemekleriyle değil, içecekleriyle ünlüdürler.
Seyahat 29 Ağustos 2016 - 00:49

Bazı şehirler var ki sadece tarihi, görülecek yerleri, kültürel atmosferleri, yemekleriyle değil, içecekleriyle ünlüdürler. Bu içecekleri her içtiğinizde bu şehirler gelir aklınıza. Hatta biraz da hayransanız söz konusu içeceklere gidip yerinde içme isteği bile uyandırabilir. Bazen yemeklerin yanında tamamlayıcı bazen de tek başlarına tüketilen içecekleriyle ünlü yerleri derledik.

21
  1. Adana – Şalgam

Listenin başında tabii ki Adana ve şalgam ikilisi var. Adana sahip olduğu güzelliklerle anılan bir şehir. Fakat dürüst olmak gerekirse Adana'nın daha iddialı olduğu bir alan var: O da kebap ve şalgam! Şalgam, turpgiller ailesine ait bir bitki aslında. Bir tür pancar da diyebiliriz. Bu bitkiyle siyah havuç suyundan elde edilen şalgam suyunun acılı, acısız çeşitleri de bulunuyor.

20
  1. Brezilya – Kahve

Brezilya, dünya kahve üretiminin neredeyse üçte birlik payına sahip bir ülke. Hal böyle olunca burada içtiğiniz kahvelerin tadı da bir başka oluyor. Brezilyalılar en çok cafezinho adını verdikleri, genelde küçük plastik fincanlarda servis edilen siyah kahve tüketiyorlar.

19
  1. Toskana – Şarap

Söz konusu şarap olduğunda akla gelen ilk yerlerden biri de Toskana şüphesiz. Bölgedeki şarap üretimi tarihi Ortaçağ'a dek dayanıyor. Özellikle sangiovese adını verdikleri bir üzüm yetişiyor Toskana'da. Bu üzümden Chainti adını verdikleri bir şarap üretiliyor. Bölgede yetişen trebbiano üzümü ise beyaz şarap yapımında kullanılıyor.

18
  1. Niğde – Gazoz

Niğde Gazozu için Niğde'nin simgesi desek hiç de yanlış olmaz. Frambuaz aromalı bu gazoz, sadece Niğde'de değil, Türkiye'nin pek çok şehrinde oldukça popüler.

17
  1. Bilecik – Boza

Bozanın anavatanının Bilecik olduğunu biliyor muydunuz? Bozanın Osmanlı'dan yadigar bir lezzet olduğu, Bilecik'in de Osmanlı'nın kuruluş yeri olduğu düşünülürse çok da şaşırmamak gerek aslında. Boza, darı irmiği, su ve şekerden elde ediliyor.

16
  1. Brüksel – Bira

Belçika, bira üretiminde dünya sıralamasında en önlerde geliyor. Dolayısıyla başkent Brüksel'de yüzlerce çeşit birayla karşılayabilirsiniz. Hatta sadece bu biraları tatmak için bile şehre gelenlerin sayısı hiç az değil.

  1. Japonya – Matcha

Matcha, Japonya kökenli, yeşil renkli bir tür çay. Gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde ediliyor ve harika yeşil rengiyle adeta insanın içini açıyor. Diğer çaylardan farkı ise matcha çayının demlenerek değil, elde edilen tozun karıştırılarak içilmesi.

15
  1. İtalya – Limoncello

İtalya seyahatlerinde yapılması gerekenlerden biri de limoncello tadımı yapmak. Özellikle Napoli ve civarında meşhur olan limoncello, bir tür limon likörü. Yine Napoli ve çevresinde yetişen ayva büyüklüğündeki limonlar, liköre eşsiz bir lezzet veriyor.