Ihlara Vadisi’ne kısıtlamada 35 bin Ukarynalı geldi

Kapadokya'nın incisi, tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu Ihlara Vadisi, pandemi kısıtlamalarından muaf olan yabancı turistlere kaldı. Ukrayna'nın başkenti Kiev'den Kapadokya Havalimanına haftada 2 kez olmak üzere direkt uçuşların yapılmasıyla birlikte bölgeyi, 24 Mart'tan beri yaklaşık 35 bin Ukraynalı turistin ziyaret ettiği belirtildi.

Ihlara Vadisi’ne kısıtlamada 35 bin Ukarynalı geldi

Kaya oyma mekanları, kiliseler ve bitki örtüsüyle her mevsim ziyaretçileri kendisine hayran bırakan 14 kilometre uzunluğundaki Ihlara Vadisi’ne 394 basamaklı merdivenle iniliyor. Ramazan Bayramı’n da ise Ihlara Vadisi, turistlere kaldı.

HAFTADA İKİ UÇAK

Turistler kiliseleri ziyaret edip, 14 kilometre yürüyüş yaptı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’den Kapadokya Havalimanı’na haftada iki kez olmak üzere direkt uçuşlar yapılmasıyla birlikte 24 Mart’tan beri bölgeyi, yaklaşık 35 bin Ukraynalı turistin ziyaret ettiği belirtildi.

ÖNCE GÖREME SONRA IHLARA

Ukraynalı turistlere rehberlik eden Hüseyin Girgin, ”Bu yıl Ukrayna’dan direkt uçuşların olmasıyla önce Kapadokyanın Göreme ile Avanos bölgesini geziyoruz. Daha sonra yeşil tur olan Ihlara Vadisi’ne geliyoruz” dedi.

“FARKLI BİR GEZEGEN GİBİ”

Hüseyin Girgin, “Ihlara, gayet temiz ve korunaklı olarak günümüze kadar kalan bir vadi. Aksaray protokolü gerçekten buraya çok özen gösteriyor. Gelen Ukraynalı misafirlerimiz burayı çok harika ve kendilerini farklı bir gezegende gibi hissediyorlar” diye konuştu.

“BALON TURU İÇİN YİNE GELECEĞİZ” 

Rehber Girgin şöyle devam etti: “Vadiyi tanrının ayrı bir yarattığı yer olarak görüyorlar. Çünkü Kapadokya bölgesini dünyada bu şekil görüyorlar. Tekrar buraya geleceğiz. Çünkü balon turları kapalı olduğu için uçamadıkları ve yürüyerek gezdiklerini ve bir dahaki gelişlerinde Kapadokya bölgesini havadan balonla görecekleri söylüyorlar. Misafirlerimiz buradan gayet memnun bir şekilde ülkelerini döneceklerini aktardılar.”

“DOĞA VE KİLİSELER ÇOK ETKİLEYİCİ”

Azerbaycan uyruklu rehber Gulmira Verimli ise, ”Ukraynadan gelen bir grupla Ihlara Vadisi’ni geziyoruz. Kapadokya bölgesini ilk kez gelmişler ve çok hoşlarına gitti. Buradaki doğa ve kiliselerden çok etkilinmişler. Ihlara Vadisi’nin doğal güzelliği karşısında çok şaşırdılar dedi.

(DHA)

Kapadokya'nın figürleri uzaydan bile görünüyor İlginizi Çekebilir Kapadokya'nın figürleri uzaydan bile görünüyor 'Göbeklitepe'ye mercimek ekiyorduk' İlginizi Çekebilir 'Göbeklitepe'ye mercimek ekiyorduk'
Loading...