Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Insight Mars’a doğru yola çıktı
Insight Mars’a doğru yola çıktı
NASA'nın Mars’a inecek uzay aracı InSight, geçen hafta ABD Birleşik Fırlatma Birliği Atlas V roketinin tepesinden fırlatıldı.
Seyahat 13 Mayıs 2018 - 14:44

InSight, şimdiye kadar Batı Kıyısından fırlatılan ilk gezegenler arası görev olma özelliğini taşıyor.

i2InSight’ın yedi aydan biraz erken bir sürede, 26 Kasım'da, Mars ekvatorunun hemen kuzeyindeki düz bir ovaya inmesi planlanıyor.

i1Uzay aracı, gezegen keşfinin tarihinde hiç girişilmemiş olan bir göreve başlayacak.

i10Mars’ın içini araştıracak InSight, kızıl gezegenin çekirdeği, mantosu, kabuğu ve boyutu hakkında fikir verecek.

i3Rokette, evrak çantası büyüklüğünde iki uydu da bulunuyor ve onlar da Mars'a gidecek. Bu uydular, şimdiye kadarki ilk gezegenlerarası “cubesat” uyduları olacaklar.

i4Araştırma aracı ayrıca, isimlerini Mars'a göndermek üzere kayıt olan 2.4 milyon uzay hayranının ismini içeren bir çip de taşıyor.

i6Bunların arasında, Uzay Yolu dizisinin Kaptan Kirk'ü William Shatner da yer alıyor.

i7Enerjisini güneşten alan uzay aracı, örneğin Mars'ın sıcaklığını ölçmek için, kızıl toprağın yaklaşık 4.9 metre altına inecek olan bir ısı sondası kullanacak.

i8InSight ayrıca, Mars'taki depremlerin, çarpan göktaşlarının ve diğer olayların sebep olduğu titreşimleri tespit ederek, gezegenin nabzını takip edecek ve bunların hepsini, İç Kısım Yapısı Sismik Deneyi (SEIS) adı verilen, ultrahassas bir sismometre (depremölçer) kullanarak gerçekleştirecek.

 

Son güncelleme: 14:47 - 13.05.2018