Sözcü Plus Giriş
GALERİ İspanya'da korku ve eğlencenin festivali 3 Mart 2019 12:25
1 Birbirinden ilginç sayısız yerel festivalin yapıldığı İspanya'daki bu kutlamalarda ön plana çıkan en önemli unsurlardan biri de görsellik.
2 Madrid yakınlarındaki Guadalajara kentinin Luzon kasabasında her yıl gerçekleşen karnavalın da geçmişi hayli eskiye dayanıyor.
3 Kasaba halkı, karnaval günü çeşitli kostüm, aksesuar ve makyajlarla kutladıkları Luzon Karnavalında hem bu yüzlerce yıllık geleneği yaşatıyor hem de eğleniyor.
4 Başlarında ağırlıkları 7 kiloyu bulan doldurulmuş boğa boynuzları, yüzlerine sürdükleri kurum karıştırılmış yağ, çiğ patatesten yaptıkları dişlikler, gövdelerine astıkları çıngıraklarla sokaklarda dolaşarak şeytanı temsil eden grup, halkı korkutmaya çalışıyor.
5 7'den 70'e katılımla sağlanan bu ilgi çekici karnavalda eskiden sadece erkekler şeytanı temsil etme hakkına sahipken günümüzde kadınlar ve çocukların da bu kılığa girmesine izin verilir olmuş.
6 Karnavalda şeytan figürü dışında takılmasına izin verilen tek maske ise 'ifadesiz yüz' maskeleri.
7 Bu maskeler, ağırlıklı olarak kadın, yaşlı ve çocuklarla, festival için kasabaya gelen turistler tarafından takılıyor.
8
9
10
11