İstanbul’a yakın 5 yürüyüş parkuru

İstanbul'dan kaçmanın en kısa yolları...

İstanbul’a yakın 5 yürüyüş parkuru

İş yoğunluğu, trafik, şehir yaşamı… Bütün bunların yükünü atabileceğiniz tek bir yer var; doğa. Eğer yoğun bir şekilde stres, yorgunluk, fiziksel ağrılar ya da uykusuzluk yaşıyorsanız, İstanbul'un telaşından bir gün için bile olsun uzaklaşmak istiyorsanız doğa yürüyüşleri sizin için birebir.

İstanbul'daki şehir hayatı, size doğadan çok uzak olduğunuzu düşündürebilir. Bu duygudan sizi kurtaracak, İstanbul'a en yakın yürüyüş parkurlarını Nefes Doğa Sporları'nın kurucusu Mustafa Atay sıraladı.

1-DÜMBÜLDEK SUYU İLE GELEN ŞİFA

Parkur, Kocaeli'nin Derince ilçesine bağlı Karagöllü Köyü bölgesinde bulunuyor. Şile üzerinden veya Gebze yolunu takip ederek bu yürüyüş parkuruna ulaşabiliyoruz. Karagöllü Köyü'nün çıkışında, kuzeyeki dağ bloğuna doğru uzanan yola girerek yürüyüşe başladığımızda, yaklaşık 4,5 km. sonra karşımıza Dümbüldek Suyu'nun kaynağı çıkıyor. Burası soluklanmak ve yemek molası vermek için muhteşem bir bölge. Daha sonra yüksek kayın ve gürgen ağaçlarının arasından, kimi zaman dere içinden geçen bir yürüyüşle başladığınız yere ulaşarak doğa turunuzu tamamlayabilirsiniz. Burası dört mevsim gidebileceğiniz bir bölge olmakla beraber bir sağlık kaynağının da merkezidir. İl dışından bile ziyaretçi toplayan Dümbüldek Suyu, özellikle böbrek taşı rahatsızlığı yaşayanların doğal tedavi yeri… Ayrıca bu suyun tansiyondan idrar yolu hastalıklarına kadar başka pek çok derde deva olduğu da biliniyor.

2-ŞELALE GÖRMEYE KARGALI'YA…

Hiç şelale görmediyseniz burası tam size göre. Gebze'ye bağlı Kargalı Köyü sınırları içerisinde bulunan şelale, size her mevsim coşkusunu sunuyor. Köyün içinden geçen orman yolu, şelaleye varana kadar ince bir patikaya dönüşüyor. İsterseniz şelaleden köye tekrar dönerek 9 km.'lik bir parkur oluşturabilirsiniz. Yol boyunca mor sümbüllerin de size eşlik etmesini istiyorsanız baharı bekleyin. Ancak her mevsim size sakin ve huzurlu doğa hayatını yaşatmak için İstanbul'a yakın rotalardan biri.

3-HEM TARİHİ HEM DOĞAL GÜZELLİKLER SARIKAVAK'TA

Şile'ye bağlı Sarıkavak Köyü'nden başlayan parkur, içinde barındırdığı 1882 yapımı tarihi bir değirmen ve o değirmene gelen suyun oluşturduğu şelale ile görülmeye değer parkurlardan biri. Ayrıca Sarıkavak Köyü'nün hemen karşısında bulunan tepede Roma döneminden kalan kale kalıntılarını da görmek mümkün. Parkurun değirmene kadar olan bölümü, Ağva'ya doğru uzanan dere kenarından yürünüyor. Dere boyunca, yabani fındık, kayın, gürgen, ve meşe ağaçlarının çoğunlukta olduğu orman yapısı ve dere üzerindeki ahşap köprüleri parkuru zenginleştiriyor. Değirmenden sonra Demircili Köyü'ne oradan da Sarıkavak Köyü'ne ulaşarak yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz.

 4-HER MEVSİM HUZUR İÇİN DARLIK BARAJI

Şile Erenler Köyü'nden Darlık Barajı'na doğru giden orman yolunu takip ederek yürüyüşe başlayabilirsiniz. Baraj gölü boyunca devam eden yol 3 km.'lik bu yoldan, kuzeye yönelen bir başka orman yoluna girdiğinizde Saklıgöl'e kadar ulaşabiliyorsunuz. Her mevsim yürüyüşe uygun olan parkur kamp yapmak için de oldukça elverişli. Parkur içinde bol miktarda bulunan kestane ağaçları özellikle ekim sonunda kestane toplamayı düşünenler için çok iyi bir fırsat yaratıyor. Bu parkurda sizi fazla zorlmayacak ve ruhunuzu dinlendirecek bir yürüyüş yapmış olacaksınız.

5-2000 YILLIK TAŞKÖPRÜ

Gebze'nin Şile'ye doğru son köylerinden olan Kutluca Köyü sınırları içindeki bu kanyon, görsel zenginliğinin yanısıra Roma döneminden kalan ve 2000 yıldır sağlamlığını muhafaza eden Taşköprü'süyle de görmeye değecek bölgelerden biri. Kanyona giriş hemen Taşköprü'nün altından başlıyor. 5 km.lik kanyon içi yürüyüşün ardından bir başka kanyon olan Çobangeçidi karşılıyor sizi. Ancak bu kanyonu geçmek biraz sıkıntılı olduğundan Çobangeçidi'ne girmeden de hafif bir tırmanışla Elbizli Köyü'ne çıkan yoldan ilerleyerek toplamda 9 km.'lik bir yürüyüşle parkuru tamamlayabilirsiniz. Genel olarak fazla zorlamayan ancak bir iki noktasında geçiş yaparken dikkatli olmanızı gerektirecek keyifli bir parkurdur. Ayrıca her mevsim barındırdığı yemişleri ve zengin görselliği ile her mevsim görülmeye değer.

 

Loading...