Sözcü Plus Giriş
GALERİ İstanbul’un antik kenti Bathonea 2 Mart 2020 09:44
1 2007 yılında keşfedilen 2700 yıllık antik kent Bathonea Küçükçekmece Gölü'nün Avcılar ve Küçükçekmece kıyılarında İstanbul'un en eski ve en büyük antik limanlarından olabilecek liman ve kent kalıntılarına sahip.
2 Bathonea kazıları ile bugüne kadar antik liman yapıları, İmparator Büyük Konstantin tarafından yaptırıldığı düşünülen dev bir açık sarnıç, bir kale kalıntısı ve tabanları mozaik kaplı büyük bir saray-manastır kompleksi, yer altı su kanalları ile antik yollar gün yüzüne çıkarıldı.
3 Kazı alanında 2014 yılında bulunan ve MÖ. 1800’lü yıllara tarihlenen Erken Hitit veya Huri dönemine ait iki figürün, kalay kalıntılarının ve seramik parçaların bulunması da arkeologlar arasında geniş yankı bulmuştu.
4 İstanbul Küçükmece’de devam eden Bathonea Antik Kenti’nin kazıları tamamlandığında, tarihi kentin ören yeri olarak hizmete açılması planlanıyor.
5 Kazı başkanı Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Aydıngün yaptığı açıklamada, Bathonea'daki kazı sonuçlarının şimdiye kadar tarih ve arkeoloji biliminin yanı sıra tıp tarihi ile farmakoloji ve yer bilimlerine dair pek çok yeni bilgi sunduğunu vurguladı.
6
7
8
9
10
11