Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul’un keyif rotası
İstanbul’un keyif rotası
Tarih kokan İstanbul, birbirinden keyifli mekanlara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir yanından insanların görmek istediği özel rotaları sizin için derledik. Derlerken de, 1871 yılından beri İstanbul’da yaşayan Eracun Ailesi’nin 4. kuşak temsilcisi olan Selçuk Eracun’dan yardım istedik. Yazdığı kitaplardan bugün yapmayı sürdürdüğü turist rehberliğine, engin tecrübesini okurlarımıza aktaran Eracun’dan görülmeye değer adresler…
Seyahat 17 Mart 2018 - 04:14

Selçuk Eracun

Balat

balat

– Tarih kokan bir semt Balat… Yerli ve yabancı gruplar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Bizans ve Osmanlı döneminden beri farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Kafe dükkanları, restoranları, tasarım atölyeleri ile İstanbul'un ‘Yeni Karaköy'ü olarak anılmakta. Özellikle sokaklarında çekilen ünlü dizi filmleri ile semti tüm Türkiye yakından tanımaktadır.

Ayasofya

aya-sofya

– İlk Ayasofya Kilisesi kentte çıkan isyanlarla tahrip edilince üçüncü kez aynı yerde imparator Iustinianos döneminde yeniden inşa ettirilir. Matematikçi Anthemius ve geometri bilgini İsidorus yapıyı inşa ederler. Dünyanın en eski ve en büyük yapılarından birisidir. İmparatorların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapar. Hakkında yazılmış çeşitli efsaneleri ile ünlüdür.

Dolmabahçe Sarayı

dolmabahce

– 19. yüzyıl ortasında tamamlanır. Ermeni Balyan Ailesi inşaat yapımında bulunur. Osmanlı'nın batı mimarisine olan hayranlığı etkisiyle inşa ettirilmiş muhteşem bir saraydır. Geleneksel Osmanlı sanat anlayışını yansıtan süslemeleri bulunur. Muayede salonu çatısı 4,5 ton ağırlığında kristal avize taşır. Denizden bakıldığında yüksekliği ile göze çarpar.

Piyerloti Kahvesi

pierre-loti

– Osmanlı hayranı Fransız bir deniz subayı olan Julien Viaud yazar kimliğiyle Pierre Loti olarak tanınır. İlk kez 1876'da 26 yaşında, genç bir teğmenken İstanbul'a gelir. Türk dostu olarak tanınır. İlk romanı Aziyade'dir. İstanbul'a yıllar sonra döndüğünde Tophane’de büyük törenle karşılanır. Sultan Reşat tarafından sarayda ağırlanır. Adı kahvehaneye verilir.

Tünel

tunel

– 139 yıllık tünel, Beyoğlu'nun bir zamanlar en yoğun olduğu yerde inşa edilmiştir. Karaköy ve Beyoğlu'nu birbirine bağlar. Henry Gavand isimli mühendis tarafından yapılır. Binlerce ton toprak Haliç'e bakan yamaca dökülerek bugün Tepebaşı adındaki bölgeyi oluşturur. İstanbul tünel sayesinde 18 Ocak 1875 tarihinde dünyanın en eski metro sistemine sahip olur.

Bulgar Kilisesi

bulgar-kilisesi

– Uzun süren restorasyondan tekrar ziyarete açıldı Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’nin proje mimarı Hovsep Aznavour'dur. Dökme demir olarak imal edilen kilise Viyana'daki R.Ph.Waagner firmasına aittir. Toplam 500 ton ağırlığında ve dünyada sadece iki adet olan demir kiliselerden ayakta kalabilen tek kilisedir. Eyfel Kulesi'yle çağdaştır.

Süleymaniye Külliyesi

sayfa4-ek

– 4. dönemin en güçlü hükümdarı olan Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550-1557 yılları arasında büyük bir külliye olarak Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan'ın türbeleri cami haziresindedir. Mimar Sinan, cami bahçesinin dışında mütevazı bir türbede yatmaktadır.

Kariye Müzesi

kariye-muzesi

– Kariye İstanbul'da, Bizans resim sanatı denildiğinde akla ilk gelen yapılardan. Theodoros Metokhites döneminde, mozaik ve fresklerle dekore ettirilir. Hz İsa'nın ve Hz. Meryem'in yaşam öyküleri konu edilmiştir tasvirlerde. Atik Ali Paşa döneminde camiye çevrilir. Cumhuriyet döneminde müze olarak kullanılmaya başlanır.

Rahmi Koç Müzesi

rahmi-koc-muzesi

– Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç'in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. lll. Ahmet döneminden kalan Lengerhane binası,1861 yılına ait Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme alanı görülmeye değerdir.

Fener

fener

– Fener semti İstanbul'un beşinci tepesinde kurulmuştur. Adını buradaki bir Fener'den alır. Fener Rum Mektebi 1881 yılında inşa edilir. Okuldan mezun olanlar Osmanlı zamanında valilik ve tercümanlık vazifesi yapmışlardır. Fener Rum Patrikhanesi avlusunda bulunan Aya Yorgi Kilisesi Ortodoks dünyası için kutsal sayılan emanetlerden bazılarını barındırır.

ekran-alintisi

 

Son güncelleme: 17:00 - 19.03.2018