Sözcü Plus Giriş
GALERİ İşte tatili ucuza getirmek için ipuçları 26 Nisan 2019 05:30
1 Gezmeyi çok seviyor ama çok fazla para harcamak istemiyor musunuz? İşte tatili ucuza getirmek için ipuçları…
2 Tatil masrafları daha tatile gitmeden biletlerin alındığı andan itibaren başlar. Eğer tatili ucuza getirmek istiyorsanız kesinlikle ulaşımdan başlamanız gerekiyor. Havayolu şirketlerinin fiyatlarının yaz döneminde pahalandığını ve özellikle de tatil merkezlerine uçuş fiyatlarının arttığını unutmayın. Gideceğiniz ülke ya da şehre ucuz bilet bulmak için Skyscanner, Airfarewatchdog gibi siteleri takip edebilirsiniz. Unutmayın bu işe ne kadar erken karar verip ne kadar erken başlarsanız o kadar kârlı çıkarsınız.
3 Cruise olarak bilinen gemilerle yapılan turistik amaçlı geziler, kumar, spa ve içki keyfi yapmaktan feragat etmek isteyenlere, yeni yerleri çok daha ucuza görme şansı sunuyor.
4 Eğer yurtdışı tatili yapmak ve onu da ucuza getirmek istiyorsanız gideceğiniz ülkenin parasının değerinin büyük önemi var demektir. Örneğin Ukrayna’nın 10 grivnası aşağı yukarı 1 TL’ye denk geliyor. Bunun anlamı o ülkeye gittiğinizde paranızın değerlenmesi ve tatilin ucuza gelmesi demek.
5 Tatilde en çok para harcanan konulardan birisi de yeme-içmedir. Bu konuda tasarruf yapmak istiyorsanız önceden gideceğiniz ülkenin ya da şehrin mutfak kültürünü ve orada nelerin mutlaka tadılması gerektiğini araştırın. Bunu yapmanız halinde iyi bir yemek için illa da pahalı bir restorana gitmenize gerek olmadığını göreceksiniz. Her ülkenin, şehrin illa ki biraz salaş ama orijinal lezzetler sunan bir lezzet durağı vardır. İlla şık bir mekâna gitmeniz gerekiyorsa da yemeğinizi önceden yiyip mekânda kahveyle idare edin.
6 Şık bir otelde kalmak yerine, ev değişim programlarını, dönemsel kiralanan apart evleri ya da günlük ücretleri oldukça düşük olan üniversite yurtlarını değerlendirebilirsiniz. Hatta mutfağı olan bir yer bulursanız, dışarıda yemek yeme maliyetinden de kurtulmuş olursunuz.
7 Özel bir sağlık sigortanız varsa ayrıca seyahat sigortası yaptırmanıza gerek yoktur. Acentenizi bu konuda uyarın. Ve tabii ki tatilde alışverişten uzak durun.
8 İlla da eşe dosta birkaç hediye, birkaç hatıra ile dönmek istiyorsanız alışveriş yapabileceğiniz ucuz pazarları tatile gitmeden önce tespit edin ve bu konuya ayırdığınız bütçenin dışına çıkmayın.
9 İnternette ev değişimi olanağı sunan birçok site var. Homelink, Craig’s List, Couch Surfers bunlardan birkaçı. Bu ve benzeri sitelerden gitmek isteyeceğiniz yerde yaşayan bir aile ile ev değişimi yapabilirsiniz. Bu sayede hem konaklama hem de yiyecek masraflarını büyük oranda kısmış olursunuz.
10 Seyahat acenteleri turistlerin ilgisini çekmek için zaman zaman her şey dahil paketleri oldukça uygun fiyatlara sunabiliyor. Tatile çıkmadan önce mutlaka tur acentelerinin düzenlediği turlara göz atın. Buradan çıkacak bir fırsatı yakalayabilir ve tatil hayalini kurduğunuz yere ucuza gidebilirsiniz.
11 Ailecek tatile çıkmayı planlıyorsanız mutlaka kamp tatillerine göz atın. Kamplı tatiller çocukları çok mutlu ettiği gibi iyi bir yerde büyükler de en az çocuklar kadar keyif alabilir. Yıkanma, tuvalet ve yemek gibi temel ihtiyaçları karşılayan ve ortalama bir otelden çok da iyi hizmet veren pek çok kamping var. Bunlardan birinde güvenli olduğu kadar heyecanlı bir tatil yapabilirsiniz. Çadırınız için alacağınız suyu marketten satın alabileceğiniz için bu tip bir tatil size çok daha ucuza gelecektir. Kampın en hesaplı tatil yöntemlerinden biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
12 Yurtdışındayken kredi kartınızı mümkün olduğunca kullanmaktan kaçının. Paranızı nakit olarak harcamak çoğunlukla daha kârlı olacaktır. Döviz alırken de havaalanlarını tercih etmeyin, en ideali Türkiye’den ayrılmadan paranızı dövize çevirmek.