Kadınların değil erkeklerin peçe taktığı Müslüman kabile Tuaregler

Tuaregler, 1000 yılı aşkın süredir Sahra Çölü üzerinde göçebe yaşamış şimdi yarı göçebe düzene geçmiş bir topluluk. Bu Müslüman kabile, yaklaşık 1 buçuk milyonluk nüfusuyla günümüzde Kuzey Afrika’da varlığını sürdürmeye devam ediyor. 

Kadınların değil erkeklerin peçe taktığı Müslüman kabile Tuaregler

Bu topluluğun en göze çarpan özelliği kadının gördüğü değer.

t2İslam'ın hakim olduğu topraklarda çok yaygın olarak görülen kadında peçe kullanımı burada geçerli değil.

t3Burada erkekler peçe takıyor ve “Sahra'nın mavi adamları” olarak anılıyorlar.

t18
Tuareg erkekleri neden kadınlar yerine kendilerinin peçe taktığı sorusuna “Güzel olan kadınlar. Yüzlerini görmek istiyoruz.” şeklinde yanıt veriyor.

t4Toplulukta hakim olan İslam inancına karşın kadınlar evlilik öncesi birden fazla erkekle cinsel ilişki yaşayabiliyor.

t5Evlilikler sıklıkla sona eriyor ve boşanma zamanı gelince kadın, mal varlığının tamamını ve çocukların velayetini alıyor.

t6Erkeğe ise devesine binip annesinin evine dönmek kalıyor.

t7Boşanmanın hemen ardından kadının ailesi eğer hayattaysa bir kutlama organize ederek kızlarının artık bekar olduğunu ve yeniden ilişki yaşayabileceğini topluma duyuruyor.

t8Ailelerin yaşadığı çadırlar ya da artık sıklaşan evler kadının mülkü oluyor ve burada kadının sözü geçiyor.

t10Yıllardır Tuareg erkekleri geceleri bu çadırlara gelip, devesini dışarı bağladıktan sonra evin genç kadının çadırında geceyi geçirdiğinde ev ahalisi kibarca durumu hiç fark etmemiş gibi uykusuna deva ediyor.

t17Ancak bazı katı kurallar da var. Sabah gün doğmadan geceyi çadırda geçiren adam mutlaka oradan ayrılmak durumunda.

t16Kadınlar için evlilik keyfi bir durum ancak kadın evlenmeyi isterse erkeğin kendisine yazacağı şiirlerin yeterince etkileyici olmasını bekliyor.

t15Erkekler okuyup yazabilirken kadınlar da annelerinden öğrendikleri alfabeyi gayet etkin kullanabiliyor.

t14Anaerkil bir topluluk olmasa da kadınların son sözü söylediği bu düzende soy ağacı anne üzerinden ilerliyor.

t13Politik kararları erkekler veriyor gibi görünse de söylenene göre arka planda aslında bütün önemli kararlar kadınların imzasını taşıyor.

t11İlginç bir başka gelenek de bir kadının çadırında o kadınla herhangi bir cinsel ilişkisi olmayan erkeğin yemek yiyememesi. Olası böyle bir durum büyük kabalık ve kadına saygısızlık olarak kabul ediliyor.

t12Konuklarına ilk olarak su isteyip istemediklerini soran Tuaregler kendilerine sorulmadıkça, çok susamış olsalar da asla birinden su istemiyor.

t9Bölgeye yıllar içinde giden antropologlar ve fotoğrafçılar gözlemlerine dayanarak diğer ırklara göre kendilerini üstün gören toplumun dışarıdaki kültürleri bir nebze ilkel buluyor olabileceğini ifade ediyor.

Angola'nın saklı kabileleri İlginizi Çekebilir Angola'nın saklı kabileleri Teknolojiyi reddeden Mennonitler İlginizi Çekebilir Teknolojiyi reddeden Mennonitler