Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karabük’ün gezilecek yerleri: Safranbolu, Tokatlı Kanyonu, Hadrianapolis antik kenti ve dahası…
Karabük’ün gezilecek yerleri: Safranbolu, Tokatlı Kanyonu, Hadrianapolis antik kenti ve dahası…
Hitit, Helen, Roma ve Osmanlı dönemlerinden izlerini taşıyan ve adını kara çalılık anlamına gelen ‘kara’ ve ‘bük’ kelimelerinin birleşiminde alan Karabük, Türkiye’nin 78. ili. Günümüzde ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından birine sahip olan kent doğal güzellikleri, tarihi eserleri antik kentiyle çok turist çeken iller arasında. Şimdi gelin Karabük'ü yakından tanıyalım...
Seyahat 1 Nisan 2018 - 10:27

Karabük, 6 Haziran 1995 gün ve 22305 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Çankırı'dan; Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak'tan; Safranbolu, Yenice ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye'nin 78. ili olmuştur. Oldukça zengin tarihi bir mirasa sahip olan Karabük’ten sizler için derlediğimiz gezi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz…

HADRİANAPOLİS ANTİK KENTİ

Karabük’ün Eskipazar ilçesi merkezinin 3 kilometre batısında ‘Viranşehir' olarak adlandırılan mevki ve çevresinde ki arazi üzerinde dağınık bir şekilde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti, Hadrianapolis- Paflagonyalılar ve Romalılar devrinde önemli merkezlerden biridir. Tarihi M.Ö. 320'li yıllara rastlayan kentte ilk yerleşimin Hititler tarafından yapıldığı düşünülüyor. Roma Döneminde önemli merkezlerden biri olan antik kent, mahzenler, saray merdiveni kalıntıları ve hamam harabeleri, Roma yapıları ve mezarlardan oluşuyor. Kentin kurulduğu yerin genişliğine bakıldığında, 6 büyük merkezden biri olduğu belli olmaktadır. M.Ö. 63 yılında buraya Romalılar hakim olmuştur. Budaklar Köyü çevresindeki kalıntılarda da Romalılara ait yapılar ve mezarlar bulunmaktadır. Sütun başlıkları, surlar, kiliseler, kaya mezarları, gözyaşı şişeleri, mahsenler, ve su sarnıçları bulunan Hadrianapolis Antik Kenti'nde tarih kitaplarında geçen para basımı için bir darphane kurulmuştur; fakat yeri bulunamamaktadır. Henüz gün ışığına çıkmamış daha çok kalıntının var olduğu da bilinmektedir.


TOKATLI KANYONUYine Safranbolu ilçesinde yer alan kanyon, son zamanlarda turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bir ucu Tokatlı Köyü'nde, diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne dayanan Safranbolu Tokatlı Kanyonu, 3 kanyonun birleşmesiyle oluşan bölgede, tam iki kanyonun birleşme yeridir. 80 metre yüksekliğindeki cam teras ile kanyonu izleyebilirsiniz.

karabuk

KATIR YOLU

Trekking yapmak isteyenlerin uğradığı yer olan katır yolu, toplam uzunluğu 33 kilometredir. Katır Yolu, Safranbolu ile Eflani arasında tarihi çok eskilere dayanan bazı bölümleri taş döşeli bir kültür yoludur. Özellikle sonbaharda tercih edebilecek bu tarihi yol üzerindeki çeşmeler, taş kemer köprüler ve kanyonlar etkiliyi güzelliğe sahiptir.

İNCEKAYA SU KEMERİ

İlk inşa tarihi tartışmalı olan bu eser, Osmanlı padişahı 3. Selim’in sadrazamı olan İzzet Mehmet Paşa tarafından yenilenen su kemeri, 116 metre uzunluğunda, yerden yaklaşık 60 metre yüksekliktedir. 1794-1798 tarihlerinde tamirat geçirdiği bilinmektedir. Yontma taş ve moloz taşı kullanılmıştır ve 6 kemer vardır.


SAFRANBOLU18 ve 20. yüzyıllar arasında yapılmış ve bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş Osmanlı evleriyle ünlü bir ilçe. Anadolu'nun kuzeybatı kesiminde tarihte Paflagonya (Paphlagonia) olarak adlandırılan bölgede bulunan Safranbolu'nun bilinen geçmişi M.Ö. 3000 yıllık bir tarihe sahip. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe en çok Rumlar ve Osmanlılar'dan izler taşıyor. Bu dönemlerden kalma cami, kilise, han hamam, köprü ve konaklara sahip olan Safranbolu, geleneksel Türk evlerini yansıtan konaklarıyla tanınıyor. UNESCO’nun, korunması gereken 2000 kültür varlığı arasında bulunuyor.

safranbolu

SİPAHİOĞLU KONAĞI

Karabük Safranbolu ilçesinde yer alan bu konağın 300 yıllık bir geçmişi vardır. Konakta 8 nesildir aynı ailenin yaşıyor.Konağın 2. ve 3. katı müzeye dönüştürülmüştür. Konağın her bir penceresi birbirini görmeyecek şekilde inşa edilmiş.

İZZET PAŞA CAMİİ

Osmanlı padişahı III. Selim’in Sadrazamı Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1796 yılında, bütünüyle kesme taştan inşa edilmiş olan caminin İstanbul’daki Nuruosmaniye Camii’ne benzerliği dikkat çekicidir. Minber ve mihrabı çok zengindir. Mihrabın üzerinde Padişah III. Selim'in tuğrası vardır. İçindeki kalem işleri, bezemeleri, çok köşeli kalem gibi zarif minare gövdesi ile külah ve alemi bu zarafete layık bir şekilde yapılmıştır. 1902-1903 ve 1990 yıllarında onarım gören caminin külliyesi içinde kütüphane, abdesthane, iki çeşme ve vakıf dükkanları yer alır. Cami avlusundaki mezar İzzet Mehmet Paşa'ya aittir. Daha önceleri Manisa'da bulunan mezar 2005 yılında buraya taşınmıştır.

Son güncelleme: 10:32 - 09.04.2018