Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karadeniz’in göz bebeği Artvin’in gezilecek tarihi ve turistik yerleri…
Karadeniz’in göz bebeği Artvin’in gezilecek tarihi ve turistik yerleri…
Doğu Karadeniz'in doğal hazinelerini içinde barındıran Artvin, dik yamaçlı uzun vadileri, yüksek dağları, doğal ormanları, Krater gölleri, Karagülleri, yaylaları, tarihi kiliseleri, geleneksel festivalleri ile muhteşem bir şehirdir. Lazca'nın ikinci bir dil olarak kullanıldığı Artvin'de tarihi ve turistik bir gezi yapmak isteyenler için keyifli bir gezi rehberi hazırladık...
Seyahat 29 Mart 2018 - 14:26

Artvin’in il merkezi haricinde 7 ilçesi bulunmaktadır. Karadeniz’in doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle iç içe olan bu şirin şehri, ülke turizmine büyük katlısı olan bir değer…İşte size gezilecek tarihi ve turistik yerleriyle Artvin…

BARHAL(ALTIPARMAK) KİLİSESİ

Yusufeli ilçesi Sarıgöl bucağı Altıparmak köyünde bulunan manastırdan günümüze bir kilise ve iki şapel ulaşmıştır. 973 tarihinde Şatberdi Manastırı'nda kopya edilen “Parhal İncili”ne göre manastır, Gürcü Kralı David Magistros (krallığı, 961-1001) tarafından 961-973 yılları arasında inşa ettirilmiş olmalıdır. Elyazmasında manastır kilisesinin Vaftizci Yahya'ya adandığı belirtilir. Barhal Manastırı Kilisesi, 28.40×18.65 m. boyutlarında üç nefli bazilikal planlıdır. Kilise planı ve boyutları ile Yusufeli Dört Kilise Manastır Kilisesi ile büyük benzerlik gösterir.Yapının cepheleri ve pencere kemerlerinde, bitkisel ve geometrik motifler ile figürlü bezemeler görülür. 1677 yılında Hacı Şerif Efendi tarafından onartılarak camiye çevrilmiştir.

ORTACALAR ÇİFTE KÖPRÜ

Artvin ilçesine bağlı Ortacalar bölgesinde bulunan Çifte Köprü, Birbirine dik gelecek şekilde planlanan iki köprüden meydana gelmektedir. 18. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen iki köprü de birbirine benzemektedir ve tek gözden oluşmaktadır.

HATİLA VADİSİ MİLLİ PARKI

Artvin il sınırları içerisinde yer alan Hatila Vadisi, 1994 yılından bu yana milli park statüsünde. Hatila deresi ve birçok yan derelerini içerir. Vadi boyunca değişik kayaç türleri görülmekle birlikte, bu kayaçların hemen hepsi derinlik volkanizmasının ürünüdür. Vadi yamaçlarının eğimi % 80 hatta kimi kesimlerde % 100’e ulaşır. Vadi bünyesinde çok çeşitli bitki türlerini barındırmaktadır. Sahada 530 çeşit bitki türü mevcuttur. 50 civarındaki tür ilaç sanayiinde kullanılan bitkilerdir.


İSKENDERPAŞA CAMİİ VE TÜRBELERİ

Artvin Ardanuç ilçesinin Adakale bölgesinde bulunmaktadır. Cami 3.Halife Hz.Osman döneminde,7.yüzyılda Müslüman Araplar tarafından yapılmıştır.1551 yılında Ardanuç Kalesi'ni fetheden Erzurum Beylerbeyi Çerkez İskender Paşa tarafından onarılmıştır. 1553 yılında ibadete açılmıştır. Caminin dışa yansımayan 4 ahşap direk üzerine oturtulmuş kubbesi ise oldukça ilginçtir. Halen Cami olarak işlevini sürdürmektedir. Yanında Osmanlı dönemine ait Hatice Hanım, Ali Paşa ve Süleyman Paşa'ya ait türbeler bulunmaktadır.

MARAL ŞELALESİ

Artvin’in Borçka ilçesi Maralköy Köyü’nde bulunan Maral Şelalesi, eşsiz ve büyüleyici güzelliği ile tam bir doğa harikasıdır. Maçahel Vadisinin süsü olan Maral Şelalesi, 65 metre yükseklikten düşmektedir. İlçe merkezine yaklaşık 55 kilometre uzaklıktaki şelale, 2005 yılında UNESCO'nun “İnsan ve Biyoküre Programı” çerçevesinde Türkiye'nin ilk biyosfer rezervi ilan edildi. Vadi tabanında yaklaşık 100 metrekarelik göl oluşturan şelale, doğal doğal orman ve bitki örtüsüyle seyrine doyulmaz bir görüntü oluşturuyor.

ARTVİN KALESİ

Çoruh Nehri üzerinde bulunan Artvin Köprüsü'nün karşı yanında, ırmak tabanından 70 m. yükseklikte ana kayaya bağlanmış konumdadır. Kale içerisinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Herhangi bir kitabesi bulunmayan kalenin kesin olarak hangi tarihte inşa edildiği bilinmemektedir. Ancak çevrede aynı plan ve teknikte inşa edilen birçok kalede benzer özelliklerinden dolayı ve burada da küçük bir şapelin varlığı, Ortaçağda yörede yaşayan Bagratlılar tarafından X. yy.'da kurulmuş olduğu varsayılmaktadır. Bu kalenin kalıntıları üzerine XVI. yüzyılda Osmanlılar yeni bir kale yaptırmış ve çeşitli dönemlerde de onarılmıştır. 2004 yılında restorasyonu yapılmış ve 2012 yılında kalenin ışıklandırması tamamlanmıştır. Kale, Ortaçağdan günümüze ulaşan ünik bir eser olarak, önemini korumaktadır.

CEHENNEM DERESİ KANYONU

Cehennem Deresi Kanyon Vadisi, Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km’sinde bulunmaktadır. Cehennem Deresi tipik bir kanyon vadidir. 500 m. uzunluğunda 70 m. genişliğinde ve 6 m. derinliğindedir. Ardanuç suyuna açılır. Dünyada sayılı kanyon vadileri arasında yer alır. Amerika'nın Arizona eyaletine bağlı bulunan Grand Canyon'dan (Büyük Kanyon) sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonudur.

BAYRAM YAKLAŞIRKEN TATİL YERLERİ

Ramazan ayına kısa bir süre kala Ramazan Bayramı hakkında detaylar da merak ediliyor. Ramazan Bayramı için gezebileceğiniz rota tavsiyelerini alttaki videoda görebilirsiniz…

 

Son güncelleme: 14:57 - 29.03.2018