Karia’nın kült merkezi: Labranda Antik Kenti

Muğla Milas'ta bulunan Labranda Antik Kenti, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla turistleri dört mevsim cezbediyor.

Karia’nın kült merkezi: Labranda Antik Kenti

l2Baharda rengarenk çiçeklerle bezenen, kışın ise beyaz bir örtü giyinerek oldukça güzel manzaralar sunan Labranda Antik Kenti, aynı zamanda yaz aylarında arkeolojik kazılara da ev sahipliği yapıyor.

l3Karia uygarlığının haç yeri olan Labranda, dağların üstünde kutsal bir alan olarak kurulmuş.

l4Antik çağın ünlü tarihçisi Heredot, eserlerinde Labranda'dan övgüyle bahseder.

l5Anadolu'nun güneybatısında yaşamış olan Karialılar için Labraunda oldukça önemli bir kült merkezidir.

l6“Çift Baltalı Tanrı” Zeus Labraundos kültünün kökeninin, su kaynağı ve tapınak terasının hemen üzerindeki büyük kayaya dayandığı düşünülüyor.

l7Mylasa'dan (Milas) başlayan ve “Kutsal Yol” olarak adlandırılan 14 km uzunluğunda ve 8 m genişliğe sahip taş kaplamalı bir yol ile ulaşılan Zeus Labraundos'un kutsal alanındaki en eski buluntular M.Ö. 5. yüzyıla ait.

l8M.Ö. 4. yüzyılda kente en parlak dönemini yaşatan Karia Satrapı Moussollos (M.Ö. 377-354) ve kardeşi İdrieus (M.Ö.351-344); Labranda’yı bir aile kutsal alanı haline getirip, kutsal alanda her yıl 5 gün süren dinsel bayramların kutlanmasını geleneksel hale getirmişler.

l9M.Ö. 355 yılında yapılan kutlamalar sırasında bir suikasttan kıl payı kurtulan Moussollos, kentte büyük bir imar faaliyeti başlatmış, Zeus Tapınağı da dahil olmak üzere bir dizi anıtsal yapı yaptırmış.

l10Helenistik devirde (M.S. 3-1 yüzyıllar) sadece bir çeşme yapısı inşa edilmiş olan kutsal alanda; M.S. 1-2 yüzyıllarda Kuzey Stoa yeniden inşa edilmiş ve 2 hamam yapısı ile birkaç yapı daha eklenmiş.

l11M.S. 4. yüzyılda, yöre halkının Hıristiyanlığı kabul etmesi ile Doğu Propylon yakınında bir Bizans Kilisesi yapılmış.

l12 l13 l14 l15 Dalyan'daki Kaya Mezarları'nın gizemi İlginizi Çekebilir Dalyan'daki Kaya Mezarları'nın gizemi Selanik'teki Atatürk Evi İlginizi Çekebilir Selanik'teki Atatürk Evi