Sözcü Plus Giriş

Kars gezilecek yerler: Anadolu’nun Kafkasya’ya açılan kapısı Kars

Kars sınırları içerisinde gezilip görülmesi gereken birçok yeri barındırıyor. Doğu Ekspresi yolculuğunun son durağı olarak ünlenen serhat şehri Kars’ın, kültür, tarih, lezzet ve doğal güzellikleri ile ünlü tarihi ve turistik yerlerini sizler için derledik…

Güncellenme: 08:13, 29/09/2018
Kars gezilecek yerler: Anadolu’nun Kafkasya’ya açılan kapısı Kars

Anadolu'nun Kafkasya'ya açılan kapısı olan Kars, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bir coğrafyada kurulu. Köklü tarihi geçmişe sahip olan şehrin tarihi ve turistik yerlerini birlikte keşfedelim…

KARS GEZİLECEK YERLER

YANIK KİLİSE

Dikdörtgen planlı olarak yapılan kilise Çarlık Rusya’nın bu bölgeyi 19. yüzyılın sonunda işgal ederek yerleştiği sırada yapılmış. 3 giriş kapısı bulunanan kilise, Cumhuriyetin ilk yıllarında halk evi ve sonra sinema olarak kullanılmış. 1970’li yılların sonunda geçirdiği yangına kadar iyi korunmuş yapı yangınla bir hayli harap bir vaziyet almıştır. Yapı moloz taş, kesme taş ve tuğladan, dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Yapının girişi tuğla çerçeveli yuvarlak kemerli ve üzeri küçük bir çatı ile örtülüdür. Girişin iki yanında dikdörtgen tuğla çerçeveli birer pencere bulunmaktadır. Giriş kapısının üzerinde çıkıntılı bir bölüme yuvarlak kemerli üçüz pencere yerleştirilmiştir. İlk yapıldığı zamanki çan kuleleri günümüze ulaşamamıştır.

TAŞ KÖPRÜ

1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat döneminde, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Taş Köprü, Kars Çayı üzerinde, Kaleiçi mahallesi ve Surkapı mahallesini birleştiriyor. Üç tonoz kemerli olarak yaptırılan köprünün tamamı düzgün kesme bazalt taşından yapılmış olup daha sonra bir kısmı yıkılan köprüyü Karahanoğlu Hacı Ebübekir 1725 yılında yeniden yaptırmıştır.

İlginizi ÇekebilirTarihi 4 bin yıl önceye dayanan Erzurum'un gezilecek tarihi ve turistik yerleriTarihi 4 bin yıl önceye dayanan Erzurum'un gezilecek tarihi ve turistik yerleri

KÜMBET CAMİİ (HAVARİLER KİLİSESİ)

Kars Kalesi'nin güney eteğinde Kaleiçi Mahallesinde yer alan Havariler Kilisesi, şehirdeki Ermeni kiliselerinden birisi olup Bagratlı Krallığı döneminde Kral Abbas tarafından M.S. 932-937 yılları arasında yaptırılmıştır. 1064 yılında kilise camiye dönüştürülerek Kümbet Camii adını almıştır. Bölgenin Rus hakimeyetinde olduğu dönemlerde Rus Ortodoks Kilisesine çevrilmiş, 1918 yılında Türk hakimiyetine girince yeniden camiye çevrilmiştir. 1964 yılında ise müzeye dönüştürülerek, Kars'ta yapılan kazılardan elde edilen tarihi eserler burada sergilenmeye başlanmıştır. Kars Müzesi adıyla da bilinen bu eski ibadethane, bu işlevini 1981 yılına kadar sürdürmüştür. 1993 yılından bu yana yine cami olarak kullanılmaktadır.

ANİ ANTİK KENTİ

Ermenistan-Türkiye sınırında, şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıkta Arpaçay Nehri’nin kıyısında bulunan Ani Antik Kenti, Orta Çağ boyunca Mezopotamya, Orta Asya ve Kafkaslardan gelen çok uluslu ve çok dinli toplulukların buluşma yeri olmuştur. Antik kentin içerisinde görülmesi gereken yapılar arasında, Tigran Honents Kilisesi, Büyük Katedral, Manuçehr Camii, Bakireler Manastırı, Kız Kalesi, Gagik Kilisesi, Abdulhamrants Kilisesi, Ateşgede, Selçuklu Sarayı, Gürcü Kilisesi, İpek Yolu Köprüsü ve Surp Amenap’rkitch Kilisesi bulunuyor.

shutterstock_1055733860

Ani Harabeleri

KARS KALESİ

Su Kapısı ya da Çeribaşı Kapısı, Kağızman Kapısı ve Behram Kapısı olmak üzere 3 kapısı olan kalenin içerisinde 12. yüzyıldan kalma Celal Baba Türbesi de bulunuyor. Merkez Kale, İç Kale veya Stadel olarak anılır. M.S. 1153 yılında Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin'in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kenti çevreleyen dış kale surları da 12. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış 1386 tarihinde Timur tarafından yıkılan kale 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat'ın fermanı ile Kars'a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından kale ve dış cephe surları yeniden yaptırılmıştır. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra 40 yıllık Rus işgalinde tahribatlara uğramış, orijinal özelliğini ve kullanımını yitirmiştir.

.

Kars Kalesi

Kars Kalesi

KATERİNA KÖŞKÜ

1914 yılında Rus Çarı II. Nikola ve eşinin konakladığı köşkün, 1900-1902 yıllarında inşa edildiği düşünülüyor. Baltık mimari tarzında, Doğu-Batı istikametinde inşa edilen bina dikdörtgen planlı olup, üç bölümden oluşmaktadır. Yekpare ağaçtan çivi kullanılmadan oluşturulmuş şu an hala özelliğini koruyan köşk, yukarı Sarıkamış bölgesinde bulunmaktadır. Av köşkü ve ana köşk olarak 2 ayrı yapıdan oluşur. Beton kolanlar sayesinde ayakta duran yapının ısıtması bu kolonlar içerisinden sağlanan ısı ile sağlanmaktadır. Av köşkü değerli misafirlerin ağırlandığı yerdir. Asıl köşk ise çeşitli zamanlarda hastane ve saray olarak kullanılmıştır.

İlginizi ÇekebilirArdahan gezilecek yerler: Her sene aynı dönemde çıkan Atatürk silüeti...Ardahan gezilecek yerler: Her sene aynı dönemde çıkan Atatürk silüeti...