Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kihnu Adası’nı kadınlar yönetiyor
Estonya'ya bağlı Kihnu Adası'nda bulunan 400 kadının hayatı Great Big Story aracılığıyla gündeme getirildi. Balıkçılık ile geçinen ve hayatlarının çoğunu denizde geçiren erkeklerin yokluğunda kadınların adadaki sosyal hayatı kısa belgesel formatıyla paylaşıldı.
Seyahat 13 Kasım 2017 - 16:41

Estonya’nın güneybatı açıklarında bulunan Kihnu Adası’ndaki tüm işler yılın çoğu zamanlarında kadınlar tarafından yapılıyor. Balıkçılık ile geçinen ve hayatlarının büyük bir bölümünü denizde geçiren Kihnu erkeklerinin yokluğunda ada halkı sadece 400 kadından oluşuyor. Great Big Story kanalının ada hayatına dair çektiği kısa belgesel; üretim yapan, kendi başlarına ayakta durmaya çalışan kadınları dünyanın gündemine taşıdı. Kısa belgesel içerisinde ayrıca çocukların okulda Kihnu lehçesini öğrenmesi ve geleneksel kıyafetler giyen Kihnu kadınlarının enstrüman çalması yer alıyor. Video kısa sürede sosyal medyada yayılırken; ‘feminist ada’ olarak tabir edilen adadaki kadın yaşamına dair ayrıntılar izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Son güncelleme: 07:07 - 14.11.2017