Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kilisenin çatısında çam ağacı yetişti
Kilisenin çatısında çam ağacı yetişti
Erzurum'un Oltu ilçe merkezinde 93 Harbi (1877-78) sonrası yaptırılan ve bakımsızlıktan oldukça kötü bir duruma gelen Rus Ortodoks Kilisesi'nin bu yıl da restore edilmeyeceği açıklandı. Kilisenin çatısında ise, köklerinin toprakta geniş bir alana yayıldığı çam ağacının büyümesi şaşkınlık yarattı.
Seyahat 13 Ocak 2018 - 12:46

Karabekir Mahallesi’nde ’93 Harbi’ olarak bilinen 1877 -78 yılları arasındaki Osmanlı- Rus Savaşı sırasında işgal edilen Oltu’da Ruslar kilise yaptırdı.

c2Oltu Kilisesi, aradan geçen yıllarda terk edilirken, define avcılarının da tahribine uğradı. İç duvarlarının yanı sıra tavan ve zemininde büyük hasar meydana gelen kilise, bakımsızlıktan viraneye döndü.

c5Birkaç kez yanan kilisenin giriş kapısı üzerinde ise, normalde toprakta kökleri oldukça derinlere inen bir çam ağacı büyüdü.

c3Çam ağacını görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, bakımsızlık ve ilgisizlikten duvarların üzerinde de farklı ot ve çalılar yeşerdi.

c4Rus Kilisesi restore edilmeyi beklerken, Oltu Rus Kilisesi restorasyon projesi 2017 yılı içerisinde Oltu Kaymakamlığı tarafından tamamlanarak. Kalkınma Bakanlığı'nın cazibe merkezleri programına sunuldu.