Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kilis il mi? Kilis’te gezilecek yerler… Kilis’in tarihi yerleri ve kültürel özellikleri…
Kilis il mi? Kilis’te gezilecek yerler… Kilis’in tarihi yerleri ve kültürel özellikleri…
1995 yılında il statüsüne kavuşan Kilis, tarihi ve turistik yerler anlamında hatırı sayılır eserlere sahiptir. Hitit, Asur, Med, Pers, Roma ve Bizans medeniyetlerinin egemenliği altında yaşamış olan Kilis'te, gezip görmek isteyeceğiniz bir çok yer bulunmakta. İşte tarihi ve turistik yerleriyle Kilis...
Seyahat 26 Mart 2018 - 10:32

Kilis, konumu itibariyle bir geçiş kuşağında yer alan, tarihi M.Ö. 1700 yıllarına dayanan Hitit medeniyetinin önemli kentlerinden biriydi. Dünyada tek olan Hititler’in heykel atölyesi buradadır. Şehir, 639 yılında Roma için büyük bir önem taşıyan Ravanda Kalesi ile birlikte, Hz. Ömer döneminde alınarak İslam coğrafyasına katılmıştır. Üzüm bağları ve zeytinlikleri ile de meşhur olan Kilis için hazırladığımız bu yazı size rehberlik edecektir…

RAVANDA KALESİ

Ravanda Kalesi, kent merkezine 28 km uzaklıkta yer alır. İslami kaynaklarda er-Ravendan, Haçlı kroniklerinde Ravendel, Ravandal, Ravenel; Ermeni kayıtlarında ise Areventan şeklinde geçen yapının, hangi yıllarda inşa edildiği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bölgenin yakınında bulunan Yesemek Heykel Atölyesi ve kalede Hitit mimarisine dair izlere rastlanması, kalenin Hititler döneminde kullanıldığını göstermektedir. Ravanda Kalesi'nden günümüze sadece içkale kalmış. Kalede bulunan şapel, sarnıç ve burçlar dikkat çekicidir. Bu sarnıçların içerisine inşa edilen gizli bir yolla Afrin Çayı’na ulaşılabildiği düşünülmektedir. Kalenin iç kısmında dikkat çeken diğer bir yapı ise önceden saray olarak kullanıldığı düşünülen kalıntılardır. Memlüklüler, Bizanslılar ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kale olarak kullanılmıştır.

OYLUM HÖYÜK

Oylum Höyük Kilis'in 7 km doğu– güneydoğusunda Gaziantep karayolunun güneyinde, Oylum Köyü’nün hemen yanında yer alır. Oylum Höyük boyutları itibariyle Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük höyüklerinden biridir. Biri 22 metre, diğeri 37 metre yüksekliğinde ve bir boyunla birbirine bağlanan iki yükseltiden oluşan höyük, 460 metre uzunluğunda ve 370 metre genişliğindedir. Oylum Höyük, çevresindeki uydu yerleşme niteliğindeki birçok höyükle birlikte, başta Tunç Çağları (M.Ö:3000-1200/1000) olmak üzere çeşitli dönemler boyunca bölgesel bir merkez olmuştur. Geerçekleştirilen kazılar, höyüğün Geç Kalkolitik Dönem'den (M.Ö:3500-3000) itibaren kesintisiz olarak yoğun iskan gördüğünü ortaya koymaktadır. Oylum Höyük Türkiye-Suriye arasındaki sınıra hakim bir konumda bulunmaktadır.

KİLİS ULU CAMİİ

Caminin ilk yapım tarihi bilinmemektedir. En eski tamir kitabesinden 1388 yılında Abdullah oğlu Hacı Halil tarafından tamir edildiği anlaşılmaktadır.Caminin Osmanlı öncesi Memlükler Dönemine ait olduğu söylenebilir. Kilis'in en eski ve en büyük camisidir. Cami-i Kebir olarak da anılan Ulu Cami Medrese olarak da kullanılmıştır.

ESKİ HAMAM

Meşhetlik Mahallesi Eski Hamam Sokağı'nda bulunan bu hamamı Emir Kasım oğlu Emir Canbolad yaptırmıştır. Kilis'in dar sokaklarından sel halinde akan yağmur sularının sürüklediği taş, kum ve toprakla hamamı doldurup altına almıştır. Sonradan meydana çıkarıldığı için eski hamam denmiştir. Hamamın girişini sağlayan taç kapı ve düz atkılı üç pencere oldukça dikkat çekicidir. Kapının atkı taşı zıvanalı taşlarla örülmüştür. Buranın üstünde üste sıralanmış; sülüs karakterli yazıyla yazılmış bir yazıt (dikdörtgen biçiminde, yonca yapraklı), taştan yapılmış düz bir silme ve bir alınlık bulunmaktadır.

Kilis'de Gezilip Görülecek Diğer Yerler

– Akcurun Kasteli
– Ayınönü Kasteli
– Fellah Kasteli
– Hasırcı Kasteli
– İşpirpaşa Kasteli
– Kafaf Kasteli
– Kurdağa Kasteli
– Küçük Çarşı Kasteli
– Nahaslı Kasteli
– Nemika Çeşmesi
– Paşa Hamamı
– Hasan Bey Hamamı (Çukur Hamamı)
– Tuğlu Hamamı (Yeni Paşa Hamamı, Daltaban Paşa Hamamı)
– Akcurun Camisi
– Alacacı Camisi (Katran Camisi)
– Tekye Camisi (Tekye Camisi)
– Hacı Derviş Camisi
– Kadı Camisi (Kara Kadı Camisi)
– Muallak Camisi (Hasan Bey Camisi)
– Hindioğlu Camisi
– Çalık Camisi
– Pirlioğlu Camisi

Son güncelleme: 12:03 - 26.03.2018